Terminal LNG w Świnoujściu oraz gazociągi o długości około 940 km, powstające w północno-zachodnich regionach kraju, budowane są na mocy specustawy z roku 2009. Terminal w Świnoujściu ma być gotowy do przyjęcia pierwszych transportów gazu skroplonego w grudniu tego roku. Scecustawa ma też ułatwić realizację innych inwestycji związanych z infrastrukturą gazową i rozwojem tej sieci w całym kraju.

Uproszczenie procedur administracyjnych – szybsza realizacja projektów gazowych

„Nowelizacja daje możliwość szybkiej i sprawnej budowy sieci około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w południowej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Ich budowa pozwoli na zwiększenie możliwości wykorzystania gazu z terminalu LNG i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw wszystkim krajowym odbiorcom” - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, cytowany w komuinikacie resortu.

Wprowadzenie w życie nowych wytycznych wpłynie na uproszczenie procedur administracyjnych, co przełoży się na zdecydowanie szybszą realizację inwestycji. M.in. wprowadzony zostanie rygor natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, skróci się termin ich skarżenia, krócej będzie trwać rozpatrywanie odwołań, wydawanie pozwoleń na budowę. Nie będzie trzeba też np. wprowadzać gazociągów do planów zagospodarowania przestrzennego.

Lepsza integracja polskiego rynku gazowego z rynkami zagranicznymi

Nowelizacja prawa przyczyni się również do szybszego zintegrowania naszego rynku gazu z zagranicznymi rynkami, o czym też mówił Włodzimierz Karpiński, cytowany w komunikacie: „Zintegrowanie krajowego rynku gazu z rynkami naszych sąsiadów, w tym przede wszystkim krajów UE, przyczyni się do budowy konkurencyjnego rynku gazu w Polsce i zwiększy bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców końcowych". 

Sprawna infrastruktura gazowa podstawą bezpieczeństwa eneregetycznego

„Powstanie infrastruktury przesyłowej umożliwi dostarczanie/transportowanie znacznych ilości gazu z różnych kierunków (dywersyfikacja). Bezpieczeństwo energetyczne kraju będzie więc możliwe także dzięki integracji krajowego systemu przesyłowego z systemami krajów ościennych. Budowane będą gazociągi międzysystemowe dużej przepustowości oraz tłocznie gazu o przepustowości nie mniejszej niż 50 000 m3 na godzinę wraz z oprzyrządowaniem koniecznym do utrzymania odpowiedniego poziomu ciśnienia. Szczególnie chodzi o połączenia na linii północ-południe oraz integrację połączeń w rejonie Morza Bałtyckiego. Połączenia te, wraz z rozbudową terminalu LNG oraz krajową siecią przesyłową, będą tworzyć wspólny regionalny rynek gazu" – czytamy w informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.