Pod koniec ubiegłego roku kilka krajów członkowskich, w tym Polska, odrzuciły propozycję PE, aby w przepisach dotyczących poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego znalazły się dyrektywy dotyczące obowiązku przeprowadzania pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu. Projekt ten mógłby zdecydowanie zmniejszyć opłacalność poszukiwań gazu z łupków, dlatego ostatecznie upadł w negocjacjach z krajami UE.

Tak jak zapowiadaliśmy, w dniu wczorajszym (12 lutego) komisja PE ds. środowiska poparła nowelę dyrektywy, zaznaczając jednak, że w ustawie będą musiały zostać uwzględnione nowe aspekty projektów gazowych, a zwłaszcza ryzyko dla zdrowia ludzi ze względu na zanieczyszczenie wody, wykorzystanie gleby i zużycie wody, jak również jakość i "możliwości regeneracyjne" wód gruntowych.

Zobacz: Temat gazu łupkowego ponownie w Parlamencie Europejskim

Głosowanie całego PE dotyczące nowelizacji odbędzie się w marcu. KE zaznaczyła jednak, że za 18 miesięcy oceni skuteczność wytycznych i zdecyduje, czy konieczne będą zmiany w prawie dotyczące poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego z zastosowaniem metody szczelinowania hydraulicznego.