Na stronie internetowej  GAZ-SYSTEM S.A. powstała zakładka dedykowana projektom o statusie PCI,  w której będzie można znaleźć informacje  o  realizacji projektów.

Spółka udostępnia też na swoich stronach internetowych Formularz pytań  do projektów o statusie PCI,  umożliwiający  zgłaszanie do GAZ-SYSTEM S.A., jako inwestora, wszelkich uwag dotyczących realizacji projektów o znaczeniu wspólnotowym. 

Zachęcamy  wszystkie strony, które mogą być zainteresowane realizacją  projektów o statusie PCI, do zadawania pytań, co pomoże GAZ-SYSTEM S.A. rzetelnie informować o prowadzonych inwestycjach.

Na opublikowanej przez Komisję Europejską liście projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI) znalazło się sześć inwestycji infrastrukturalnych GAZ-SYSTEM S.A., które mają szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku:

1. Zachodnia nitka Korytarza Północ-Południe w Polsce  wraz z połączeniem międzysystemowym Polska – Czechy; 

2. Wschodnia nitka Korytarza Północ-Południe w Polsce wraz z połączeniem międzysystemowym Polska – Słowacja;

3. Połączenie międzysystemowe Polska – Litwa;

4. Gazociąg Baltic Pipe; 

5. Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu; 

6. Rozbudowa punktów wejścia na gazociągu jamalskim we Lwówku i Włocławku.

Zakwalifikowanie przez Komisję Europejską na listę projektów o znaczeniu wspólnotowym – przyznanie statusu PCI (Project of Common Interest) oznacza umożliwienie objęcia tych projektów inwestycyjnych najlepszymi praktykami w ramach procesu wydawania pozwoleń, w zakresie określonym w Rozporządzeniu (UE) 347/2013. Przy spełnieniu dodatkowych wymagań, możliwe będzie również przyznanie unijnego dofinansowania w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), który będzie obowiązywać w perspektywie budżetowej Unii Europejskiej przypadającej na lata 2014-2020.