Projekt budowy 1,2 tys. km sieci kanalizacyjnej i 200 km sieci wodociągowej na Żywiecczyźnie jest efektem współpracy samorządów wszystkich gmin, które otaczają Jezioro Żywieckie.

Pierwszy etap inwestycji

Inwestycja ruszyła w 2009 r. Dotąd zbudowano łącznie ponad 1050 km sieci kanalizacyjnej (88% planowanej długości) i blisko 166 km sieci wodociągowej (84% planów). W pierwszej fazie projektu, zakończonej pod koniec 2010 r., m.in. zmodernizowano i rozbudowano oczyszczalnie ścieków w Żywcu, Cięcinie i Zwardoniu.

Również w ramach tego projektu powstała instalacja suszenia osadów przy oczyszczalni ścieków w Żywcu, a część sieci w tym mieście została uszczelniona. Chodziło głównie o najstarsze rurociągi w Żywcu zbudowane z krótkich rur kamionkowych uszczelnianych sznurem smołowanym. Do ich naprawy wykorzystano technologię tzw. utwardzanego rękawa, polegającą na wprowadzaniu do rurociągów przez studzienki kanalizacyjne elastycznego rękawa z włókniny nasączonej żywicami.

Całkowity koszt prac drugiej fazy przedsięwzięcia przekroczył (po przetargach) 858 mln zł. KE zatwierdziła wsparcie w wysokości 585 mln zł.

Pozytywne skutki inwestycji odczuje prawie 130 tys. osób zamieszkujących gminy nad Jeziorem Żywieckim, a także turyści.

Zakończenie drugiego etapu inwestycji planowane jest na 2015 r.