Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum lokalnych firm: Rebud Bełchatów, Energomontaż-Północ oraz Elbox Bełchatów. „Prace budowlane prowadzone są na wszystkich czterech obiektach. Przy dwóch halach trwają prace konstrukcyjne, a dwie kolejne są przykrywane poliwęglanem. W momencie, gdy te zadania zostaną zakończone rozpoczną się roboty wykończeniowe wewnątrz obiektów” – mówi kierownik kontraktu, Włodzimierz Remba z firmy Rebud.

Nowatorskim rozwiązaniem w skali kraju jest fakt, ze suszarnie będą suszyły 100% osadu i będą działać stale, przez cały rok. Wszystko dzięki nowoczesnym urządzeniom i instalacjom. „Bardzo ważną i najdroższą częścią tej inwestycji są maszyny. W każdej z hal musi być ustawiona przewracarka. Do nich będzie dostarczany wstępnie odwodniony osad i zostanie on rozprowadzony na całej powierzchni czterech hal – suszarni, które będą wyposażone dodatkowo w ogrzewanie podłogowe, wykorzystywane w okresie zimowym. Zasadniczy cel, który nam przyświeca to uzyskanie możliwości całkowitej utylizacji poprzez współspalanie osadu” – mówi Edward Olszewski, prezes Spółki WOD.-KAN. Suszarnia, która powstanie przy bełchatowskiej oczyszczalni będzie jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce. Oprócz energii słonecznej wykorzystywać dodatkowo będzie ciepło ścieków oczyszczonych do ogrzewania posadzek hal suszarniczych. 

Ważny jest także wymiar ekologiczny inwestycji. Instalacja przyniesie wiele oszczędności. Wysuszone osady zmniejszają swoją objętość ponad czterokrotnie. Osad w postaci granulatu posiada także wysoką wartość energetyczną. Jego wartość kaloryczna jest zbliżona do kaloryczności węgla brunatnego, dlatego z powodzeniem może być wykorzystany, jako składnik do produkcji paliwa zastępczego. Na temat ewentualnego uruchomienia współspalania prowadzone są obecnie rozmowy przedstawicieli Spółek „WOD.-KAN.”i Eko-Region oraz PGE Elektrowni Bełchatów.

Przypomnijmy. Budowa przeróbki osadów jest dziewiątym z zadań inwestycyjnych realizowanych przez miejską spółkę „WOD.-KAN.” w ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa”. Koszt wykonania instalacji to ponad 31 mln zł. Przeprowadzenie nowoczesnej modernizacji jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.