Którędy gaz trafia do Polski?

Import rosyjskiego gazu do Polski realizowany jest w oparciu o umowę pomiędzy PGNiG SA i spółką OOO Gazprom Export. Gaz przesyłany jest poprzez punkt wejścia Drozdowicze na granicy z Ukrainą oraz w punktach wejścia Kondratki, Wysokoje, Tietierowka na granicy z Białorusią. Inne punkty, przez które realizowane są dostawy gazu ziemnego do Polski znajdują się na granicy polsko-niemieckiej (Lasów, Mallnow, Gubin) i na granicy polsko-czeskiej (Cieszyn, Branice).

Skąd jeszcze PGNiG ma gaz?

Ponad to, że gaz jest importowany z kierunku wschodniego i zachodniego, mamy również do dyspozycji paliwo zgromadzone w podziemnych magazynach gazu oraz pochodzące z krajowego wydobycia.

Jak informuje PGNiG, „Spółka utrzymuje 942 mln m3 gazu ziemnego stanowiącego zapas obowiązkowy, utworzony z zgodnie z Ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Zgodnie z zapisami ww. Ustawy Spółka zapewnia możliwość dostarczenia całkowitej ilości gazu z zapasu do systemu gazowego w okresie nie dłuższym niż 40 dni. Zapas obowiązkowy pozostaje w dyspozycji Ministra Gospodarki i może zostać uruchomiony w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa, wystąpienia sytuacji awaryjnej w sieci gazowej oraz nieprzewidzianego wzrostu zużycia gazu ziemnego”.