Dzięki realizacji inwestycji ponad 16 tys. mieszkańców zostanie przyłączonych do nowo wybudowanej sieci. Oznacza to, że dostęp do gminnej infrastruktury ściekowej będzie miało około 93 % aglomeracji – dodaje Pisarczyk. Prace budowlane prowadzone są jednocześnie 

w dziesięciu dzielnicach miasta. Obszar, na którym pracuje ciężki sprzęt to powierzchnia ponad 1 tys. ha, co przekłada się na pracę w ponad 160 dąbrowskich ulicach.

Tłocznia w dzielnicy Piekło

Po Strzemieszycach Wielkich przyszedł czas na dzielnicę Piekło, w której powstała tłocznia STRATE. Dzięki zastosowanej technologii eliminowany jest kontakt ścieków z otoczeniem, a ponadto pompy są chronione przed zapychaniem i nadmiernym zużyciem. Tłocznia jest obiektem hermetycznym i zapewnia higieniczną eksploatację.

Tłocznia wraz z metalowym zbiornikiem do gromadzenia ścieków jest przystosowana do zabudowy w suchej komorze, którą w przypadku tłoczni „Piekło” stanowi żelbetowa komora w formie walca – mówi pełnomocnik ds. realizacji projektu, Henryk Zaguła.

Budynek tłoczni „Piekło” mieści urządzenia tłoczni i biofiltra, zapewniającego biologiczną neutralność całego obiektu. W tego typu nowoczesnych instalacjach nie przewiduje się konieczności stałej obsługi. Ewentualny pobyt pracowników technicznych wystąpi tylko w czasie prac eksploatacyjnych, konserwacyjnych albo podczas awarii. Niemniej z doświadczenia eksploatacyjnego wynika, że zaangażowanie pracowników eksploatatora polega w głównej mierze na przeglądach gwarancyjnych (średnio dwa razy w ciągu roku)  i zapewnieniu monitoringu procesowego obiektu – tłumaczy kierownik Przewieźlik.

Teren tłoczni został ogrodzony. Zasilanie elektryczne zaprojektowano ze stacji transformatorowej zlokalizowanej na terenie tłoczni. Dane dotyczące pracy urządzeń tłoczni, instalacji biofiltra i zbiornika retencyjnego przesyłane są siecią GPRS do centrum dyspozytorskiego inwestora i eksploatatora. Dodatkowo na terenie wydzielonym pod tłocznię zlokalizowane są następujące obiekty i uzbrojenie terenu: budynek tłoczni, zbiornik retencyjny ścieków sanitarnych, przepompownia awaryjna, agregat prądotwórczy, sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, sieć kanalizacji sanitarnej tłocznej, sieć kanalizacji deszczowej – wylicza Przewieźlik.

Spływ ścieków do tłoczni jest grawitacyjny, następnie ścieki są podawane poprzez tłocznię do rurociągu tłocznego Ø 2 x 200, długości ponad 1,1 km (działającego równolegle) i dalej od studni rozprężnej płyną grawitacyjnie do istniejącego kolektora północnego.

Mówiąc o zaletach zastosowanego rodzaju tłoczni, nie można pominąć aspektu środowiskowego. Szczelność zbiornika tłoczni gwarantuje znikome oddziaływanie na otoczenie, zgodne z najsurowszymi wymogami sanitarnymi i ochrony środowiska. Szczelny zbiornik jest wykonany z blachy stalowej, zabezpieczonej powłoką ochronną, odporną na media agresywne. Stosunkowo niewielka pojemność zbiornika wymusza krótki cykl pracy i częste załączanie się pomp, co skraca czas przetrzymywania ścieków, a tym samym uniemożliwia aktywację procesu zagniwania ścieków wewnątrz tłoczni – dodaje pełnomocnik Zaguła.

Wyjście awaryjne

Sytuacje awaryjne występują rzadko, niemniej obiekt tłoczni „Piekło” został zaprojektowany z myślą wyeliminowania i przeciwdziałania ryzykom, które mogą wystąpić. W zastosowanych rozwiązaniach przyjęto m. in. zdualizowanie rurociągu tłocznego i jego podział na sekcje (co w przypadku awarii umożliwi skierowanie strumienia ścieków do nie uszkodzonej części rurociągu), zabudowę pompowni awaryjnej (umożliwiającej „ominięcie” tłoczni i bezpośredni transport ścieków do rurociągów tłocznych), zbiornik retencyjny ścieków o pojemności 254 m³ służący jako zapas na wypadek awarii instalacji pompowej, przewodu tłocznego i innych zdarzeń mogących zablokować działanie tłoczni ścieków. Zbiornik będzie również pełnił funkcje magazynu ścieków lub wody dla potrzeb płukania przewodu tłocznego – wyjaśnia Przewieźlik. Dodatkowo obiekt posiada system neutralizacji i oczyszczania powietrza, które znajduje się w zbiornikach retencyjnych oraz agregat prądotwórczy (zasilanie zapasowe obiektu) – dodaje kierownik JRP. 


O projekcie

Tytuł projektu: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza” – etap I

Beneficjent: Gmina Dąbrowa Górnicza

Okres realizacji: 2007 – 2015

Planowana wartość inwestycji: 507 303 851,14 zł

Dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 252 733 056,47 zł

Działanie: Priorytet I – Gospodarka wodno-ściekowa