Duża część polskich gmin inwestuje, bądź planuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Takie przedsięwzięcia są warte realizacji nie tylko ze względu na korzyści energetyczne, ale także szanse na dodatkowe zyski dla gminnego budżetu. Wiele z nich zauważa również, że jest to inwestycja na przyszłość.

Tak wynika z badań przeprowadzonych w 2013 r. przez m.in. Instytut Studiów nad Środowiskiem i Polityką. Samorządowcy dostrzegają problem związany ze zmianami klimatu, dlatego coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii. Ponad połowa z nich zadeklarowała plany lub propozycje inwestycji w fotowoltaikę, 50% w elektrownię wiatrową, 26% w biogazownię, a 9% w elektrownię wodną.

Odnawialne źródła energii są uważane przez większość za istotny element gospodarki. Mniejszy entuzjazm tyczy się budowy biogazowni i elektrowni wiatrowych.

Zaskakujący jest fakt, że podejście samorządów do inwestowania w odnawialne źródła energii zdecydowanie różni się od tego proponowanego przez polski rząd, który zdecydowanie chętniej propaguje inwestycje związane energią atomową i pochodzącą ze źródeł kopalnych.

Samorządy wskazują, że większe wsparcie powinno dotyczyć energetyki wiatrowej, wodnej i geotermalnej.