Produkcja może osiągnąć nawet do 500 wież wiatrowych rocznie (morskich i lądowych), będzie to największa taka fabryka na świecie. Inwestor, firma Windar Polska należąca do hiszpańskiej spółki Windar Renovables, budowę zakładu uzasadniła dynamicznym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Na miejscu będą wytwarzanie stalowe wieże dla sektora onshore i offshore (morskiego i lądowego. W tym celu na 30 lat wydzierżawiono liczący około 17 ha teren portu w Szczecinie. Powstanie na nim budynek o łącznej powierzchni 47 tys. m2 z czterema liniami produkcyjnymi. Powstaną dwie hale: produkcyjna i magazynowa. Po stronie portu będzie wybudowanie drogi i połączenia kolejowego.

W pierwszej fazie będą montowane wieże, na których znajdą się turbiny o mocy jednostkowej 14 MW, ale spółka jest przygotowana do produkcji konstrukcji dla turbin o mocy nawet 20 MW. Będą też powstawać fundamenty dla morskich i lądowych farm wiatrowych.

Na wieżach będą osadzane turbiny o mocy 14 MW. Mowa więc o ogromnych konstrukcjach o średnicy osiągającej 10 metrów, wysokości 50 metrów i masie 450 ton. Tak wielkie gabaryty uniemożliwiają transport tych elementów drogą lądową, dlatego wieże muszą być budowane w miejscu, skąd zostaną dostarczone drogą morską do docelowej lokalizacji – powiedział szef resortu rozwoju Krzysztof Paszyk cytowany przez TVP3 Szczecin.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wesprze inwestycję kwotą 230 mln zł, nakłady inwestora przekroczą 650 mln zł.

Uruchomienie zakładu zaplanowano na 2026 r. Generalnym wykonawcą jest firma Porr.

Przeczytaj także: Baltica 2. Ostatnia umowa na konstrukcje stalowe. Produkcja w Gdańsku