Rosną zdolności Polski w związku z magazynowaniem gazu

Tusk zwrócił uwagę m.in. na to, jak duże środki w ostatnich kilku latach przekazywane są na rozbudowę sieci gazowych, budowę magazynów gazu czy gazoportu w Świnoujściu. Premier podkreślił, że gdy obejmował urząd, zdolności magazynowania wynosiły około 1 mld m3 gazu, natomiast w tym roku możliwość ta wzrośnie do około 2,2 mld m3 gazu.

Poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego – zmiany na lepsze  

Nadal wielkie nadzieje pokładane są w gazie łupkowym, a premier powiedział, że jest to sprawa kluczowa dla kraju. Nawiązał do przyjęcia nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze, dzięki czemu poszukiwania i wydobycie gazu będą przebiegać szybciej i sprawniej.

Trwa budowa ponad 1,2 km gazociągów

Od kilku lat w Polsce realizowany jest program, dzięki któremu budowane jest ponad 1,2 tys. km gazociągów. Dzięki tym połączeniom usprawniony zostanie system przesyłu wewnątrzkrajowego oraz umożliwione będzie połączenie z systemami krajów z Grupy Wyszehradzkiej. Do 2018 r. potrwa budowa interkonektorów gazowych pomiędzy Polska a Słowacją.

Budowa gazociągów w Polsce

Nakłady inwestycyjne na budowę nowych gazociągów w latach 2009–2014 szacuje się na około 4,5 mld zł, a 1,3 mld zł to dofinansowanie z funduszy unijnych.

Dzięki zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu można było przyspieszyć budowę nowych, strategicznych gazociągów przesyłowych w Polsce – uproszczone zostały procedury uzyskiwania decyzji administracyjnych i pozwoleń na budowę. Łatwiejszy stał się też dostęp do gruntów pod budowę.