Eksperymentalny blok o mocy około 1 MW

Na terenie Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. uruchomiona została instalacja badawcza energetycznego wykorzystania gazów odpadowych, w tym pochodzącego z różnych procesów chemicznych odpadowego wodoru. Eksperymentalny blok energetyczny ma moc około 1 MW. Wykorzystywane są w nim wodór oraz inne gazy palne ze znaczną energią spalania w procesie zamiany na energię elektryczną.

Uruchomienie tego projektu było możliwe dzięki pozyskaniu środków unijnych, dotacji z budżetu państwa oraz współpracy z zespołami naukowymi Politechniki Krakowskiej i Wrocławskiej. Na podstawie badań okaże się, czy tego typu instalacja może mieć zastosowanie  komercyjne. Jak powiedział Marek Pawełczak, prezes zarządu SKOTAN S.A., „Oczekiwanym efektem wykorzystania wodoru odpadowego do wytwarzania energii jest obniżenie redukcji spalanych paliw pierwotnych/węgla w zakładach chemicznych, a w konsekwencji zmniejszenie ekonomicznego wymiaru energochłonności procesów wytwórczych. W aspekcie środowiskowym, pozyskanie energii ze spalania odpadowych gazów spowoduje obniżenie emisji C02”.

Ulga dla środowiska i wzrost rentowności produkcji

Zastosowane w Grupie Azoty rozwiązanie jest unikatowe w skali kraju. Pozwala na zmniejszenie obciążenia dla środowiska w związku z produkcją chemiczną i koksowniczą. Równocześnie korzyści mają się przejawiać w zwiększeniu rentowności produkcji.

Prace tą nowatorską instalacją rozpoczęto w czerwcu 2013 r. Zakończenie przewiduje się na koniec tego roku. Koszt projektu badawczo-rozwojowego pn. „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych” to łącznie 48,7 mln zł, z czego 29,5 mln zł stanowi dotacja w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.