Polska jako regionalny hub offshore wind

Według danych Fundacji Wind Industry Hub, już teraz realizowane są liczne inwestycje w całym kraju, które składają się na kompleksowy łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Do 2030 roku sektor ten może wygenerować nawet kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, z czego od 13 do 21 tys. bezpośrednio w samym sektorze oraz od 10 do 17 tys. pośrednio.

Flagowe inwestycje obejmują m.in. budowę portów instalacyjnych i serwisowych w Świnoujściu, Gdańsku, Łebie, Ustce i Władysławowie, a także nowe fabryki komponentów turbin wiatrowych, stacji transformatorowych, kabli i konstrukcji stalowych w takich miastach, jak Szczecin, Gdańsk, Gdynia czy Bydgoszcz.

Kluczowe projekty i inwestorzy

Wśród najważniejszych inwestycji wymienić można:

  • Porty instalacyjne w Świnoujściu i Gdańsku (z udziałem m.in. ORLEN Neptun i Baltic Hub).
  • Bazy serwisowe w Łebie i Ustce (Equinor, Polenergia, PGE Baltica, RWE).
  • Fabryki komponentów – m.in. wież (Baltic Towers, ARP), gondoli turbin (Vestas), kabli (Tele-Fonika Kable), a także konstrukcji stalowych i stacji transformatorowych (Mostostal Pomorze).
  • Centra badawcze i szkoleniowe – Ørsted EPCO w Warszawie i centrum szkoleniowe Vulcan w Szczecinie.

Znaczenie dla gospodarki i transformacji energetycznej

Realizacja strategii offshore wind to nie tylko nowe miejsca pracy i inwestycje, ale także istotne wsparcie dla transformacji energetycznej Polski. Rozbudowa łańcucha dostaw w kraju oznacza zwiększenie niezależności energetycznej, rozwój lokalnych społeczności oraz szansę na budowanie innowacyjnego, nowoczesnego przemysłu.

Nowoczesne terminale instalacyjne mogą obsługiwać nie tylko krajowe, ale też zagraniczne inwestycje w Niemczech, Szwecji czy Danii, a rozwój infrastruktury portowej wpisuje się w dążenie do zeroemisyjności i dekarbonizacji gospodarki.

Polska nie tylko nadrabia zaległości wobec bardziej rozwiniętych państw europejskich, ale coraz częściej staje się przykładem efektywnej integracji sektora offshore wind z przemysłem i lokalnymi społecznościami. To szansa, by stać się jednym z liderów zielonej transformacji w Europie.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltic Power. Są pierwsze elementy przejściowe