24 marca w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni „Wieczorek” rozpoczął się eksperyment związany z podziemnym zgazowaniem węgla.
Przed naziemną instalacją georeaktora - Szyb Wschodni KWK Wieczorek. Fot. KHW S.A.
Złoże zlokalizowane na głębokości 430 m rozpalono 24 kwietnia po wielomiesięcznej budowie rurociągów doprowadzających powietrze, parę wodną i tlen. Na potrzeby eksperymentu powstała również linia odbiorcza produktów zgazowania węgla. Zatopiono ją w pobliżu reaktora w specjalnej przeponie wodnej. Jej zadaniem jest chłodzenie gazów rozgrzanych na początku do temperatury wynoszącej około 1000 st. Celsjusza. Temperatura gazów w instalacji wynosi 400–500 st. i obniża się pod wpływem aktywnego chłodzenia na powierzchni do 50 st. Celsjusza.
Po upływie kilku godzin od rozpoczęcia badań na powierzchnię płynęło 28 m3 tzw. gazu procesowego na minutę.
Produkty zgazowania podziemnego w kopalni „Wieczorek” zawierają 53% azotu, 16% dwutlenku węgla, 12% tlenku węgla, 3% metanu oraz 15% wodoru. Wartość energetyczna tej mieszaniny jest niewielka – wynosi 4,5 MJ. Można ją polepszyć poprzez zwiększanie podaży tlenu z powierzchni do georeaktora.
Powstałe podczas procesu zgazowania węgla szkodliwe kondensaty smół zbierane są do szczelnej studzienki, a następnie zostaną odebrane przez dąbrowską koksownię Przyjaźń JSW.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.