„Przy otwartych granicach w Unii Europejskiej smsy z opłatami roamingowymi to właściwie jedyna rzecz, która przypomina nam, że jesteśmy już w innym państwie. Zniesienie roamingu i wzmocnienie praw konsumenta to propozycje, które chcemy poprzeć, negocjując ten pakiet z państwami członkowskimi” – powiedział minister Rafał Trzaskowski odpowiedzialny za negocjacje pakietu telekomunikacyjnego w Radzie Unii Europejskiej.

Kiedy zostanie przyjęty pakiet telekomunikacyjny?

Minister Trzaskowski podkreślił również: „Warto zauważyć, że pewne – ważne z punktu widzenia konsumenta – propozycje pakietu telekomunikacyjnego funkcjonują już w Polsce. Już dziś mamy dostęp do informacji o wykorzystaniu przez nas usług np. transmisji danych i możliwość ustalenia limitów naszej konsumpcji w sieciach mobilnych. Dostawcy mobilnego Internetu już dziś oferują nam pakiety transmisji danych, po przekroczeniu których otrzymamy od dostawcy stosowną informację”. Takie rozwiązania i jeszcze bardziej zaawansowane PE chce wprowadzić we wszystkich krajach członkowskich.

Wprowadzenie w życie nowych przepisów wiąże się z osiągnięciem porozumienia między Parlamentem Europejskim a reprezentującą państwa członkowskie Radą Unii Europejskiej. Stanowisko RUE ma być przyjęte przed końcem 2014 r. Polska będzie optować za szybszym przyjęciem pakietu telekomunikacyjnego.

Od lipca 2014 r. tańsze połączenia roamingowe

Od lipca tego roku zmienić się też mają stawki za połączenia roamingowe: maksymalna stawka za minutę rozmowy wychodzącej ma wynieść 97 groszy, a za rozmowę przychodzącą – 26 groszy. Opłata za transfer 1MB danych to maksymalnie 1,02 gr.