Za dwa lata zacznie obowiązywać dyrektywa Unii Europejskiej, mówiąca, iż 95% aglomeracji Jaworzna będzie musiało zostać podłączone do kanalizacji. Sprawa dotyczy nie tylko naszego miasta, ale całego kraju, na terenie którego prowadzone są inwestycje infrastrukturalne z zakresu rozbudowy systemu kanalizacyjnego. Dlatego już teraz z myślą o mieszkańcach oraz w celu uniknięcia w przyszłości ewentualnych kar finansowych, jaworznicka spółka wodociągowa wraz z miastem uruchomiła specjalny system dotacji. Ma on skłonić i zachęcić mieszkańców do podłączania się do nowobudowanej sieci.

Przygotowanie mechanizmu, jaki obowiązuje w Jaworznie, był pracochłonnym procesem. Został on poprzedzony licznymi spotkaniami i konsultacjami, a przede wszystkim akcją związaną z zawieraniem wstępnych umów z mieszkańcami. Stanowiły one niezbędną część wniosku, który został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Skompletowany wniosek pozwolił aplikować wodociągom o środki na budowę prywatnych podłączeń kanalizacyjnych. Praca opłacała się. Cała dokumentacja pozytywnie przeszła kontrolę formalną i merytoryczną, dzięki czemu, Jaworzno otrzymało wsparcie w wysokości 16,5 mln zł. 

Średnio, kwota ta pozwali osobom, które podpisały z nami umowę, dofinansować budowę przyłączy w wysokości około 40% ich wartości dodaje kierownik JRP Małgorzata Wojas. Budując przyłącza przy udziale wodociągów, mieszkańcy oprócz dotacji mogą liczyć na rozłożenie płatności na dogodne raty oraz uzyskać dziesięcioletni okres gwarancji na wykonane prace.

Na tym cały system wsparcia w Jaworznie się nie kończy. Kolejne środki na budowę przyłączy uruchomione zostały przez Urząd Miasta – 50 % wartości przyłącza jednak nie więcej niż 2 tys. zł. (liczone od ceny przyłącza pomniejszonej o dotację z NFOŚ).

W najbliższym czasie przedstawiciele firmy INSBUD sp. z o.o., odpowiedzialnej za budowę przyłączy, odwiedzą mieszkańców osiedli Długoszyn, Góra Piasku i Śródmieście w celu ustalenia ostatecznej trasy podłączenia oraz przeprowadzenia dokładnego pomiaru przyłącza kanalizacyjnego.

Na podstawie pomiaru przygotowana zostanie wycena budowy przyłącza, która obejmować będzie:

  • cenę brutto za wykonanie podłączenia posesji,
  • cenę po uwzględnieniu dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
    i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
  • cenę końcową, pomniejszoną o dodatkową dotację, którą można pozyskać z gminy.

 

Do informacji dołączony zostanie także formularz oświadczenia dotyczący akceptacji ceny bądź, też odstąpienia od umowy i wykonania przyłącza we własnym zakresie. Po wypełnieniu, formularz należy zwrócić wykonawcy, w terminie do 14 dni od daty otrzymania wyceny.