Duże koncerny coraz częściej rezygnują z elektrowni gazowych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Tak było z firmą Suez Energy, która zakładała, że w ciągu najbliższych kilku lat z elektrowniami gazowymi wygrają panele fotowoltaiczne.
Fot. Suez Energy
W Polsce trwają inwestycje w sektorze gazowym, m.in. w Stalowej Woli czy Grudziądzu. Wiceprezes GDF Suez Energy Europe uważa, że budowanie i rozwijanie tradycyjnej energetyki ma u nas podłoże polityczne – dotyczy to szczególnie presji na spółki skarbu państwa. Na Zachodzie większy nacisk kładzie się na opłacalność ekonomiczną inwestycji.
Niektórzy podważają jednak zasadność takich inwestycji twierdząc, że gaz jest u nas marginalnym źródłem energii, a jeśli chcemy ograniczyć udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii, udział gazu w polskim Miksie energetycznym powinien się zwiększać, a nie zmniejszać.
Plusem inwestycji gazowych jest ich stosunkowo niski koszt, a małe, mobilne bloki można transportować w zależności od potrzeb. Są także bardziej ekologiczne niż elektrownie węglowe i mogłyby pomóc w spełnieniu wymogów dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Biorąc jednak pod uwagę, że jesteśmy póki co skazani na import surowca z Rosji, inwestycje takie mogą być utrudnione, ponieważ, aby były opłacalne, należałoby zapewnić dostawy gazu na odpowiednim poziomie i na atrakcyjnych warunkach przez dłuższy czas.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.