Nowelizacja tzw. ustawy terminalowej ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki niej możliwa będzie m.in. szybsza i łatwiejsza w zakresie procedur administracyjnych realizacja inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury gazowej.
Źródło: MSP
Jak powiedział minister skarbu państwa – Włodzimierz Karpiński, „Nowelizacja ustawy terminalowej będzie katalizatorem wielkich inwestycji w sektorze energetycznym. Będziemy zdolni bardzo sprawnie rozprowadzić surowce energetyczne po całym kraju oraz włączyć się w międzynarodowy system gazociągów. Tym samym w pełni zostanie wykorzystany potencjał terminalu LNG w Świnoujściu”.
Nowelizacja ustawy wiąże się m.in. z rozszerzeniem katalogu inwestycji w infrastrukturę gazową, realizowanych w oparciu o uproszczone procedury administracyjne. Objęte niż zostało około 3,5 tys. planowanych do budowy gazociągów oraz magazyny gazu. Inwestycje te pozwolą na optymalne wykorzystanie możliwości terminalu LNG w Świnoujściu wraz z międzysystemowymi gazociągami łączącymi Polskę z Czechami, Litwą i Słowacją.
Zdaniem Karpińskiego „Ustawa terminalowa poprzez usprawnienie procesu inwestycyjnego odblokuje potencjał spółek skarbu państwa, które mają w swoim portfelu projekty o wartości 18 mld zł do 2020 r.”.
Dotychczas obowiązującą ustawą objęty jest terminal LNG oraz grupa gazociągów o długości około 940 km w północno-zachodniej części Polski.
Po wprowadzeniu przez senat kilku poprawek do ustawy, ta zostanie przekazana do sejmu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.