Jak powiedział minister skarbu państwa – Włodzimierz Karpiński, „Nowelizacja ustawy terminalowej będzie katalizatorem wielkich inwestycji w sektorze energetycznym. Będziemy zdolni bardzo sprawnie rozprowadzić surowce energetyczne po całym kraju oraz włączyć się w międzynarodowy system gazociągów. Tym samym w pełni zostanie wykorzystany potencjał terminalu LNG w Świnoujściu”.

Nowelizacja ustawy wiąże się m.in. z rozszerzeniem katalogu inwestycji w infrastrukturę gazową, realizowanych w oparciu o uproszczone procedury administracyjne. Objęte niż zostało około 3,5 tys. planowanych do budowy gazociągów oraz magazyny gazu. Inwestycje te pozwolą na optymalne wykorzystanie możliwości terminalu LNG w Świnoujściu wraz z międzysystemowymi gazociągami łączącymi Polskę z Czechami, Litwą i Słowacją.

Zdaniem Karpińskiego „Ustawa terminalowa poprzez usprawnienie procesu inwestycyjnego odblokuje potencjał spółek skarbu państwa, które mają w swoim portfelu projekty o wartości 18 mld zł do 2020 r.”.

Dotychczas obowiązującą ustawą objęty jest terminal LNG oraz grupa gazociągów o długości około 940 km w północno-zachodniej części Polski.

Po wprowadzeniu przez senat kilku poprawek do ustawy, ta zostanie przekazana do sejmu.