Polska jest jednym z pierwszych państw unijnych, które zakończyły negocjowanie z Komisją Europejską Umowy Partnerstwa, tj. najważniejszego dokumentu określającego strategię inwestowania nowej puli funduszy europejskich. KE ten plan zatwierdziła, a z nowego budżetu unijnego Polska otrzyma w latach 2014–2020 82,5 mld EUR w ramach unijnej polityki spójności – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Komisarze Laszlo Andor oraz Johannes Hahn ogłaszają zatwierdzenie przez Komisję Europejską polskiej Umowy Partnerstwa. Fot. MIR
Jak powiedziała cytowana w komunikacie MIR Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i monister resortu infrastruktury i rozwoju, „Szybsze niż zakładaliśmy zakończenie negocjacji Umowy Partnerstwa potwierdza nie tylko silną pozycję Polski w negocjacjach z Komisją Europejską, ale także nasze bardzo dobre przygotowanie merytoryczne. Możemy być dzisiaj dumni z tego, że jako jedni z pierwszych w Unii kończymy negocjacje dokumentu, który wyznacza ramy inwestowania Funduszy Europejskich w Polsce na kolejne siedem lat”.
Unijne fundusze będą przeznaczone na inwestycje w te obszary, które przyczynią się w największym stopniu do rozwoju Polski. Najwięcej środków zostanie przekazane na inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową. Nastąpi też wzrost w zakresie wydatków na innowacyjność i wsparcie przedsiębiorców. Na spore dotacje mogą liczyć inwestorzy odpowiedzialni za realizację projektów mających na celu ochronę środowiska czy rozbudowę i modernizację sektora energetycznego.
Samorządy wojewódzkie będą teraz zarządzać większą pulą pieniędzy z UE – dotychczas było to 25% wszystkich środków, a w obecnej perspektywie mają odpowiadać za blisko 40% funduszy.
Budżet na lata 2014–2020 będzie realizowany w oparciu o 6 programów krajowych, program ponadregionalny dla województw Polski Wschodniej oraz 16 programów regionalnych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.