Jak wynika z raportu nt. realizacji Polityki Ekologicznej Państwa w latach 2009–2012 z perspektywą do roku 2016, w latach 2009–2012 w Polsce zdecydowanie wzrosła liczba oczyszczalni ścieków. Ponadto coraz więcej energii produkowane jest z odnawialnych źródeł. Problem nadal jest eliminacja zanieczyszczeń pochodzących z przydomowych pieców węglowych i transportu.
Oczyszczalnia ścieków w Płaszowie. Fot. inzynieria.com
W przyjętym przez rząd raporcie z realizacji Polityki Ekologicznej Państwa (PEP) w latach 2009–2012 z perspektywą do roku 2016 oceniono m.in. efekty realizacji celów wyznaczonych dla gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, ochronie powietrza i przyrody.
Sieć kanalizacyjna coraz dłuższa, rośnie liczba oczyszczalni ścieków
Z dokumentu wynika, że w badanym okresie zdecydowanie poprawiła się sytuacja w zakresie gospodarki wod-kan poprzez budowę, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnych. Wzrosła liczba gospodarstw przyłączonych do sieci. O ile w roku 2008 w Polsce było około 95 tys. km sieci kanalizacyjnej, to już w roku 2012 wartość ta wzrosła do ponad 125 tys. km. W okresie 2009–2012 wybudowano 101 oczyszczalni ścieków. W dokumencie wskazano też na spadek dynamiki redukcji zanieczyszczeń w ściekach oraz na wzrost ilości spalanych osadów ściekowych pochodzących z oczyszczalni komunalnych.
Zużywamy coraz mniej wody
Wykazano również, że przeciętny mieszkaniec Polski zużywa coraz mniej wody – w 2008 r. było to 36,5 m3 na rok, a cztery lata później - 35,6 m3. Wzrosło natomiast zużycie wody w zakładach przemysłowych.
Rośnie poziom wytwarzanych odpadów
W okresie 2009–2012 wzrósł poziom wytwarzania odpadów. Jednak korzystne zmiany zaobserwowano w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi – zmniejsza się ilość zebranych odpadów zmieszanych. Niestety, dynamika zbiórki odpadów segregowanych okazała się niższa w stosunku do założeń.
Wzrost w zakresie wytwarzania zielonej energii, ale Polska wciąż w europejskim ogonie
Z przeprowadzonych badań wynika, że w latach 2009–2011 blisko dwukrotnie wzrósł udział zielonej energii w produkcji energii elektrycznej – w roku 2008 było to 4,3%, a w 2011 – 8%. Mimo to nadal pozostajemy w europejskim ogonie, jeśli chodzi o wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł.
Niska emisja nadal polską bolączką
Tzw. niska emisja w znaczącym stopniu przekłada się na to, że w Polsce nie są dotrzymywane standardy jakości powietrza. Wciąż w powietrzu unosi się za wiele szkodliwych związków, takich jak m.in. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ołów, benzo(a)piren w pyle PM10 oraz pył PM2,5. Te powstają głównie przy spalaniu śmieci lub węgla w paleniskach oraz są emitowane są przez transport.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.