Przeprowadzanie procesu zgazowania węgla może być szczególnie pożyteczne wówczas, gdy wydobycie jest utrudnione. Zamiana węgla w gaz to też czynnik, który może sprawić, że węgiel będzie postrzegany jako bardziej proekologiczne paliwo.

Rozpoczęty z końcem czerwca eksperyment w kopalni Wieczorek jest wyjątkowy w skali europejskiej – nigdzie indziej instalacja do zgazowania węgla nie funkcjonuje w czynnej kopalni.

Na czym polega podziemne zgazowanie węgla?

Podziemne zgazowanie węgla polega na doprowadzeniu do zapalonego złoża węgla tzw. czynnika zgazowującego i odbiorze wytworzonego gazu na powierzchni. Ważne jest takie sterowanie procesem, by w określonej temperaturze wytwarzane były gazy o oczekiwanym składzie. Pozyskany w ten sposób gaz można wykorzystać do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Może on też służyć do wytwarzania paliw płynnych.

Jak podaje Katowicki Holding Węglowy, „Dotychczas, w ciągu 43 dni trwania eksperymentu, zgazowano około 180 ton węgla i wytworzono około 720 000 m3 gazu o wartości opałowej wahającej się od 3,0 do 4,5 MJ/m3”.