Część wiertniczą inwestycji wykonała spółka TATCO ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prace zrealizowano za pomocą dwóch urządzeń: HK 400 i HK 250 z wykorzystaniem metody Intercect. Miejsce spotkania zostało ustalone w odległości 2800 m od większej wiertnicy. Technika wiercenia pilotowego przewidywała użycie silnika wgłębnego o średnicy 8” (203 mm) i świdra trójgryzowego 12¼” (311 mm). Obydwie wiertnice wykorzystywały identycznie skonfigurowany dolny zestaw przewodu. Po obydwu stronach przekroczenia zainstalowano też 18” (457 mm) rurę osłonową na dystansie około 200 m. Casing ten został zdemontowany po zakończeniu wiercenia pilotowego. Z racji niebagatelnego dystansu, otwór do średnicy docelowej (33”, tj. 838 mm) został poszerzony w trzech krokach. Przeważająca część profilu przebiegała w warstwach ilastych z wtrąceniami krystalicznego gipsu. Dla weryfikacji jakości otworu wykonano marsz kalibrujący z zestawem narzędzi o średnicy 30” (762 mm).

Za przygotowanie 20” (508 mm) stalowego rurociągu i asystę przy jego instalacji odpowiedzialna była firma Al Husam General Contracting. Instalacja trwała 38 godzin, a średnia siła instalacyjna wyniosła zaledwie 450 kN. Projekt sfinansował lokalny developer Crown Prince Court.

Jest to najdłuższa na świecie, jak dotąd, instalacja rurociągu o średnicy 20” metodą HDD i zarazem trzeci co do długości otwór wywiercony w historii.