Podczas warszawskiej konferencji „Nafta i Gaz” Andrzej Sikora – prezes Instytutu Studiów Strategicznych, sceptycznie wypowiadał się na temat przebiegu działań w zakresie poszukiwania gazu w pokładach łupkowych. Powiedział, że Polska zaprzepaściła szansę na udział w światowym przemyśle łupkowym. Zwrócił również uwagę na to, że brak nam strategii dla gospodarki. Problemem dla całej Unii Europejskiej jest natomiast to, że nie wiemy, jak ma wyglądać polityka gospodarcza Wspólnoty.
Andrzej Sikora ? prezes Instytutu Studiów Strategicznych
Najwięcej gazu łupkowego jest w Chinach, Rosji i Ameryce Południowej
Sikora przypomniał, że w 2009 r. w Polsce pojawiły się wielkie oczekiwania w związku z gazem łupkowym. Wówczas nasza wiedza na temat zasobów tego surowca była zdecydowanie mniejsza, a Amerykanie szacowali je zdecydowanie powyżej realnych wartości. O ile w latach 2008–2009 Polskę sytuowano na 4–5 miejscu na liście krajów o dużym potencjale w zakresie zasobów łupkowych, w połowie 2013 r. okazało się, że nie mieści się ona nawet w pierwszej trzydziestce. Tymczasem najlepsze warunki do wierceń i najwięcej gazu w łupkach znajduje się w Chinach, Rosji czy Ameryce Południowej. Co więcej, dziś geologowie mówią o tym, że tak naprawdę istotniejsza od gazu ziemnego jest ropa naftowa ze struktur łupkowych.
Kryzys europejskiego sektora naftowego
W swoim wystąpieniu Sikora zwrócił również uwagę na to, że Europa zmaga się obecnie z kryzysem sektora rafineryjnego. Od 2009 r. spada przerób w rafineriach, kurczy się popyt na produkty rafineryjne, a zakłady tego typu są zamykane. Z problemami zmagają się też m.in. zagraniczne spółki PKN Orlen (rafineria w litewskich Możejkach czy czeski Unipetrol).
Czy polska jest bezpieczna pod względem energetycznym?
Prezes Instytutu Studiów Strategicznych uważa, że Polska jest dosyć bezpieczna pod względem energetycznym, jeśli chodzi o infrastrukturę i w miarę bezpieczna w zakresie tzw. „ekonomii w czasie pokoju”. Natomiast w sytuacji, kiedy w Europie Środkowej wojna energetyczna stała się faktem, nasze 25-letnie przygotowanie może nie być wystarczające.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.