W expose wygłoszonym 1 października, premier Ewa Kopacz odniosła się m.in. do spraw gospodarczych, w tym do nowej ordynacji podatkowej czy wsparcia dla firm poszkodowanych w wyniku działania rosyjskiego embarga. Mówiła również o rozwiązaniach mających uzdrowić polskie górnictwo.

Mówiąc o gospodarce, Ewa Kopacz powiedziała, że na początku przyszłego roku minister finansów przedstawi założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej, natomiast minister gospodarki określi założenia nowego prawa działalności gospodarczej. Podkreśliła, że „To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy”.

Ogłosiła również, że powstanie ustawa antykryzysowa, która wspomoże firmy ponoszące straty w wyniku wprowadzenia przez Rosję embarga na produkty z Polski.

Polski węgiel stanie się konkurencyjny na rynku

Premier zadeklarowała, że celem nowego rządu będzie ochrona polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją. Sektor ten ma zostać unowocześniony i zrestrukturyzowany. Zapewniła, że rząd będzie wspierać rozwój nowoczesnych technologii węglowych oraz obniżenie kosztów funkcjonowania kopalni. W ten sposób polski węgiel stanie się konkurencyjny na rynku.

Euro w Polsce

W odniesieniu do wprowadzenia w Polsce waluty europejskiej premier powiedziała, że będzie to możliwe wówczas, kiedy strefa euro zostanie wzmocniona, a polska gospodarka będzie stabilna. Podkreśliła, że Unia Europejska oczekuje od Polski spełnienia wielu warunków, jednak Polska oczekuje od Brukseli wdrożenia takich instrumentów, które zabezpieczą strefę euro przed kolejnymi kryzysami.

1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych w latach 2014–2020

Ewa Kopacz przypomniała, że do końca tego roku oddane zostanie do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych, a zakontraktowana będzie budowa 300 km. Na przyszły rok zapowiedziała oddanie 250 km dróg ekspresowych i podpisanie umów na około 500 km tras szybkiego ruchu.

Łącznie w okresie od 2014 do 2020 w Polsce przybędzie 1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych i 35 obwodnic. Koszty tych inwestycji to 93 mld zł.

Polityka energetyczna

Premier zapowiedziała, że jej rząd będzie kontynuować politykę rządu Tuska w zakresie umacniania pozycji Polski w Unii Europejskiej i opracowania wspólnej polityki energetycznej. Zaznaczyła, że nie można pogodzić się z sytuacją, w której Polska i inne kraje europejskie są "zdane na łaskę i niełaskę" dostaw gazu.