Partnerzy portalu

Nowy wodociąg dla Staten Island

Opublikowano: 13-10-2014 Źródło: Water Technology

Do końca 2014 r. New York City Economic Development Corporation (NYCEDC) ukończy prace tunelowe związane z instalacją nowej magistrali przesyłowej wody pitnej, łączącej Brooklyn i Staten Island. Koszt projektu to 250 mln USD.


Fot. New York City Economic Development Corporation Fot. New York City Economic Development Corporation

Nowa magistrala przesyłowa wody pitnej w Nowym Jorku zastąpi dwa istniejące wodociągi między Bay Ridge i Stapleton oraz Tompkinsville. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2011 r. Maszyny TBM przystąpiły do drążenia tuneli w lipcu 2012 r., ale kilka miesięcy później roboty musiały zostać zawieszone z powodu huraganu Sandy.
Prace wznowiono w kwietniu br. po osuszeniu placu budowy. Drążenie tuneli ma zostać sfinalizowane do końca tego roku.

Fot. New York City Economic Development Corporation Fot. New York City Economic Development Corporation

Dzięki nowej magistrali, która powstaje na głębokości około 30 m, dostęp do wody pitnej będzie miało około 500 tys. mieszkańców Staten Island. Średnia przepustowość połączenia wyniesie 5 mln galonów wody dziennie.

Woda pitna w Nowym Jorku

Woda pitna dla mieszkańców Nowego Jorku znajduje się w zbiornikach Hillview w Yonkers i dystrybuowana jest akweduktami poprowadzonymi przez New York City Tunnels – 1, 2 i 3. Przechodzą one około 150 m pod poziomem ulic w takich dzielnicach, jak Bronx, Manhattan, Queens Brooklyn.

Dwie dotychczasowe magistrale, zbudowane w 1917 i 1925 r., o średnicy około 0,9 i 1 m, dostarczały wodę do mieszkańców Staten Island. Ponieważ zapotrzebowanie tej dzielnicy na wodę pitną było coraz większe, w 1970 r. zbudowano Richmond Tunnel o średnicy około 3 m. Obecnie akwedukty te nie są używane jako główne źródło wody pitnej dla Staten Island.

Szczegóły inwestycji

W ramach inwestycji dwa istniejące do tej pory wodociągi zastąpione zostaną jedną rurą stalową o średnicy 1,8 m, wprowadzoną w tunel o długości prawie 3 km i średnicy 3,8 m, przechodzący pod nowojorskim portem. Zostanie on wydrążony za pomocą maszyny EPBTBM, która będzie musiała przebić się przez warstwy gliny, mułu, piasku i zwietrzałych skał na głębokości około 30 m.

Szyb wejściowy o głębokości około 29 m znajduje się na Staten Island, a szyb wyjściowy o głębokości około 45 m powstał w Brooklynie. Do szybu na Staten Island wprowadzona zostanie maszyna EPBTBM o długości 91 m i wadze 110 ton.

Po zakończeniu drążenia w tunelu będzie instalowana stalowa rura, a następnie przestrzeń między nią a ścianą tunelu zostanie zabetonowana.

Fot. New York City Economic Development Corporation Fot. New York City Economic Development Corporation

Mikrotunel pod trasą kolejową

W ramach projektu powstanie także mikrotunel o długości około 100 m pod trasą kolejową na Staten Island. Zostanie w nim zainstalowana stalowa rura o średnicy około 1,5 m. Wykonawca wymieni także część istniejących rurociągów na Staten Island i w Brooklynie.

W Tompkinsville powstanie stacja chlorowania wody, którą wybuduje firma Hatch Mott MacDonald.

Firmy odpowiedzialne za projekt

Generalnym wykonawcą projektu, który ma za zadanie usunąć dwa istniejące wodociągi i wybudować w ich miejsce nowy, jest konsorcjum firm Tully i OHL USA. Po przejściu huraganu Sandy firma Robbins zajęła się naprawą maszyny TBM, a także pomagała przy wymianie skorodowanych elementów hydraulicznych i elektrycznych wewnątrz tunelu.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia