W sumie po stronie rosyjskiej powstaną cztery odcinki zbudowane metodą mikrotunelowania. Ich wewnętrzna średnica wyniesie 2 m, a zewnętrzna – 2,4 m. Długość każdego z odcinków to około 1,4 km. Tego typu bezwykopowe rozwiązanie pozwoli na sprawną budowę gazociągu na płyciznach, a ponadto ograniczy negatywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne. Technologia mikrotunelowania zostanie też zastosowana po stronie bułgarskiej.

W pierwszej połowie roku podjęte zostały prace przygotowawcze, a sprzęt zaczęto sprowadzać na plac budowy w Rosji. W połowie 2014 r. zaczęła się budowa drogi dojazdowej na teren budowy i przygotowania pod prace mikrotunelowe. Szyby startowe będą miały po 14 m średnicy i około 20 m głębokości. Ich ściany zostaną zabezpieczone powłoką betonową metodą natryskową.

Jak powiedział dla portalu www.inzynieria.com Jasper Jansen ze spółki South Stream Transport B.V., dwa urządzenia wiertnicze wyprodukowane przez niemiecką firmę Herrenkencht, są już na miejscu w w Anapa (w Kraju Krasnodarskim nad Morzem Czarnym w Rosji) i trwają przygotowania do ich uruchomienia. Zanim rozpoczną się wiercenia, zostaną one jeszcze odpowiednio przetestowane. Jeśli testy wypadną pomyślnie, drążenie rozpocznie się pod koniec roku – tłumaczy Jansen. W trakcie operacji wiercenia instalowane będą prefabrykowane betonowe segmenty pierścieniowe o długości 3 m.

Umowa na budowę połączeń w miejscach wyjścia na ląd i pierwszego morskiego odcinka gazociągu została przyznana włoskiej spółce Saipem. Włosi do wykonania czterech mikrotuneli zaangażowali firmy Züblin i Strabag.

Zakończenie budowy połączeń lądowych w Rosji łącznie z infrastrukturą naziemną planuje się na pierwszą połowę 2016 r.

Prace budowlane po stronie bułgarskiej ruszą, kiedy skompletowane zostaną wszelkie dokumenty i pozwolenia. Układanie podmorskiej części rurociągu powinno się rozpocząć jeszcze w tym roku.