Osoby przygotowujące się do remontu poddasza borykają się z określeniem stanu konstrukcji dachu, problemem organizacji prac, ich wyceną i wykonaniem w określonych ramach czasowych, gdyż często okazuje się dopiero po ich rozpoczęciu, że coś jeszcze wymaga wymiany. Przy ograniczonym budżecie to przeważnie koszty prac budowlano-remontowych okazują się decydujące przy wyborze materiałów, które mają służyć przez wiele lat. Dlatego przed przystąpieniem do działania warto przeprowadzić rzetelną analizę rynku materiałów budowlanych, poznać nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie, a co ważne, zapoznać się z opinią ekspertów i wymogami prawnymi, które bezwarunkowo są pomocne na dalszych etapach wprowadzania zmian na poddaszu.

Zapisy prawne pomagają w zaplanowaniu pomieszczeń mieszkalnych

Adaptacja poddasza krok po kroku powinna przebiegać według założonego projektu. Pierwszym i kluczowym etapem pracy jest zaplanowanie ergonomicznego i funkcjonalnego doświetlenia przestrzeni użytkowej. Ten element przez kolejne lata użytkowania może mieć znaczący wpływ na estetykę oraz energooszczędność pomieszczeń. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych dostęp światła słonecznego do takich przestrzeni powinien być zapewniony przez co najmniej 3 godziny w ciągu doby, a powierzchnia okien na poddaszu powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi. Dodatkowo zalecane jest, by dolna krawędź okna połaciowego nie znajdowała się niżej niż 90 cm, natomiast górna nie wyżej niż 205 cm nad podłogą.

Zmniejszenie kosztów przez racjonalne zastosowanie elementów budowlanych

Jest oczywiste, że rozmiar otworu okiennego należy dopasować odpowiednio do długości i kąta nachylenia dachu przy zachowaniu zasady, że im mniejszy jest spadek, tym dłuższe okno montujemy. Gdy wymiary okien zostały już określone, a adaptacja naszego poddasza posiada już projekt wystroju, kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego typu okna. Montaż wybranego modelu w dużej mierze powinien być uwarunkowany umeblowaniem wnętrza, jak i potrzebą zapewnienia domownikom pięknych widoków. Dlatego należy pamiętać, że egzemplarze z systemem górnego otwierania zaleca się wówczas, gdy poniżej mają stanąć meble, a szczególnie przeznaczone są one do pomieszczeń, w których wysokość ścianki pomiędzy podłogą a skosem sufitu nie przekracza 130 cm. Kiedy jest ona zdecydowanie większa i mieści się w przedziale 130-150 cm, a na podłodze w tym miejscu nie przewiduje się ustawienia mebli, najtrafniejszą opcją będą okna z dolnym otwieraniem. Takie rozwiązania aranżacyjne oraz ciekawe pomysły można znaleźć na stronach producentów okien połaciowych; przykłady adaptacji poddasza na velux.pl mogą służyć pomocą przy realizacji planów budowlano-remontowych w wielu domach, gdzie głównym ograniczeniem nie jest wyobraźnia, a napięty budżet i czas realizacji prac.