W poszukiwaniu oszczędności na kosztach bieżącej eksploatacji domu lub biura decydujemy się między innymi na wymianę energochłonnych źródeł oświetlenia na technologie energooszczędne. Jakie korzyści można osiągnąć, zmieniając tradycyjne żarówki i świetlówki na źródła światła LED-owego?
Fot. Shutterstock
Utrzymanie mieszkania
Na czynsz czy media przeciętna polska rodzina wydaje co miesiąc łącznie około 880 zł (http://forsal.pl/artykuly/704416,utrzymanie_mieszkania_juz_nie_drozeje.html). Koszty te można by zmniejszyć, oszczędzając wodę dzięki np. zainstalowaniu nowoczesnych baterii łazienkowych i kuchennych albo oszczędzając energię elektryczną. Ten drugi cel można osiągnąć, wymieniając stare i wysłużone żarówki na nowe – energooszczędne. Świetlówki w domach i biurach można wymienić na świetlówki LED lub inne lampy tej technologii, które są w stanie przynieść niebagatelne oszczędności.
Wymiana w mieszkaniu lub w firmie żarówek na energooszczędne oświetlenie LED może przynieść nawet kilkaset złotych oszczędności w skali roku.
Częste gaszenie światła
Jeśli gasimy światło wtedy, gdy nie jest nam ono niezbędne, możemy zaoszczędzić na jego kosztach. Zakup droższego oświetlenia LED jest inwestycją na przyszłość i zalecany jest w przypadku pomieszczeń, w których często gasi się i zapala światło. Taki tryb jego zastosowania w przypadku świetlówek skróciłby wydatnie ich żywotność. Racjonalne korzystanie z oświetlenia wymaga często zmiany nawyków domowników, ale naprawdę warto. Będzie to odczuwalne dla budżetu domowego. Już po roku korzystania z żarówek LED można sporo zaoszczędzić bez odczuwalnej straty komfortu użytkowania pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych.
Współczesne rozwiązania tej technologii pozwoliły również na uzyskanie ciepłego światła LED, co wcześniej nie było możliwe. Teraz można również skorzystać z oświetlenia tego typu w różnej kolorystyce i tworzyć ciekawe efekty aranżacyjne w mieszkaniu lub po prostu zapewnić źródło ciepłego światła w każdym pomieszczeniu naszego domu. Pełen zakres oświetlenia LED znajdziemy na stronie www.elektro-sal.pl.
Skutkiem wymiany oświetlenia standardowego na LED-owe będzie przede wszystkim zwiększenie żywotności źródeł światła. Świetlówki kompaktowe według szacunków producentów świecą przez około 10 tys. godzin. Żarówki LED dają co najmniej 3-krotnie dłuższą żywotność, a po tym okresie nie przestają dawać źródła światła, ale ma ono mniejsze natężenie. Jedyną barierą w pełnym upowszechnieniu tej technologii i innego typu oświetlenia LED-owego jest jak na razie jego wysoka cena wymuszająca na konsumencie dokonanie jednorazowo dużej inwestycji.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.