Ewa Kopacz, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, którego czytanie odbyło się w sejmie powiedziała, że nowelizacja ma umożliwić realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Bez przyjęcia nowych przepisów rząd nie będzie mógł udzielić legalnej pomocy górnikom poprzez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Premier zapewniła, że jest gotowa do dalszych rozmów z górnikami, których kopalnie mają zostać zrestrukturyzowane.

Jak podaje IAR, późnym wieczorem w sejmie zdecydowano o przeprowadzeniu II czytania ustawy zakładającej restrukturyzację w Kompanii Węglowej.

Trwają protesty

Górnicy sprzeciwiają się planom rządu. Protest objął już wszystkie należące do Kompanii Węglowej 14 kopalni. W Bytomiu w obronie ostatniej kopalni w mieście - "Bobrek Centrum" - manifestowało około 10 tys. osób.

W niedzielę 11 stycznia o godz. 14.00 rozpoczęły się negocjacje na temat planu naprawczego dla górnictwa. Po około 2 godz. rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zerwane.

Mimo zerwania negocjacji, przedstawiciele związkowców deklarowali, że wrócą do rozmów, ale pod warunkiem, że weźmie w nich udział premier Ewa Kopacz i negocjacje będą dotyczyły całej branży, a nie tylko KW.

Program naprawczy Kompanii Węglowej, przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu, zakłada między innymi wygaszenie pracy czterech kopalń: Bobrek-Centrum w Bytomiu, gliwicko-zabrzańskiej Sośnica-Makoszowy, a także kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej i Brzeszcze w Brzeszczach. Oznacza to, że pracę straci kilka tysięcy osób.

13 stycznia Komisja Nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych rozpoczęła obrady dotyczące projektu ustawy, realizującej rządowy program dla Kompanii Węglowej.

Zobacz też: Rząd przyjął plan naprawczy Kompanii Węglowej