10 lutego w Warszawie rozpoczęła się konferencja FTTH Council Europe – największe na świecie tego typu wydarzenie, dotyczące szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów.

Konferencja FTTH Council Europe jest organizowana od 2004 r. Co roku, w lutym, odbywa się w innym, dużym europejskim mieście. W zeszłorocznym spotkaniu, które miało miejsce w Sztokholmie, wzięło udział ponad 3 tys. osób. W tym roku wszystkich zainteresowanych tematyką budowy sieci światłowodowych zaproszono do Warszawskiego Centrum EXPO XXI. W konferencji wzięło udział blisko 3000 osób z 85 krajów oraz 95 wystawców.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W spotkaniu, jak co roku, uczestniczą przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej, rządów państw unijnych, a także instytucji finansowych, operatorów i dostawców szeroko pojętych usług telekomunikacyjnych, firm wykonawczych, inżynierów oraz uczelni wyższych.
Otwarcie konferencji FTTH. Fot. www.ftthconference.eu
Tematyka konferencji
Wystawa podczas konferencji FTTH. Fot. www.ftthconference.eu
Podczas konferencji poruszane są takie tematy, jak rozwój sieci światłowodowej w centralnej i wschodniej Europie, serwisy internetowe dla poszczególnych resortów państw unijnych (np. eHealth), finansowanie sieci światłowodowych, czy rola światłowodów w miastach typy „smart”. W ramach FTTH Council Europe odbywają się także warsztaty, pokazy technologii i wystawa.
Warsztaty
Integralną częścią konferencji FTTH Council Europe są warsztaty połączone z debatami przedstawicieli różnych instytucji, którzy na podstawie swojego doświadczenia mogą wypowiedzieć się na temat rozwoju sieci światłowodowych w danym kraju. Takie spotkanie odbyło się 10 lutego, w dniu poprzedzającym oficjalną inaugurację całego wydarzenia.
Organizatorzy dostrzegli fakt, iż Polska znajduje się na rozdrożu, jeśli chodzi o rozwój sieci szybkiego Internetu i odpowiedniej infrastruktury, także w zakresie finansowania takich inwestycji. Dlatego podczas tegorocznych warsztatów zaproponowano interesujące spotkania z przedstawicielami takich firm i instytucji, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Orange czy Technitel.
Debatowano m.in. nad tym, jak powinien wyglądać cały proces powstawania tego typu sieci, począwszy od etapu planowania, poprzez projektowanie, aż do budowy. Aby cała analiza była bardziej przystępna dla osób biorących udział w warsztatach, skupiono się na przykładach inwestycji zrealizowanych bądź planowanych w naszym kraju. Uczestnicy wypowiadali się m.in. na temat zróżnicowanych praktyk przedsiębiorstw w zakresie budowy sieci światłowodowych połączonych z kanalizacją, a także w kwestii współpracy z sektorem energetycznym.
Sesja otwierająca
W sesji otwierającej, która rozpoczęła się 11 lutego w godzinach przedpołudniowych, głos zabrali: Andrzej Halicki – Minister Administracji i Cyfryzacji, Iwona Wendel – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Magdalena Gaj – prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, prof. Fátima Barros – prezes BEREC (Body of European Regulators for Electronic Communications) oraz Karin Ahl – przewodnicząca FTTH Council Europe. Głos zabrała także Anna Herold – członek gabinetu Günthera H. Oettingera.
Prowadzący sesję otwierającą podkreślili, że celem tej konferencji jest rozwój świadomości Europejczyków na temat sieci światłowodowych, a także dotarcie z infrastrukturą światłowodową do najdalszych zakątków kontynentu. Zaznaczono, że władze poszczególnych państw unijnych nie powinni marnować pieniędzy z budżetu krajów na budowę infrastruktury, która za kilka lat będzie przestarzała. Jednym z celów uczestników FTTH Council Europe jest utworzenie „połączonego kontynentu”.
25 lat wolności i rozwoju internetu w Polsce
Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Halicki – Minister Administracji i Cyfryzacji, który już na wstępie zaznaczył, że priorytety jego resortu dokładnie pokrywają się z postulatami konferencji FTTH Council Europe. Zależy mu, aby światłowody trafiły do każdego polskiego domu. Przypomniał, że dokładnie 25 lat temu do Polski została wysłana pierwsza wiadomość e-mail i to dało początek prawdziwej rewolucji. Dodał także, że na realizację programu „Cyfrowa Polska” zostanie przeznaczonych ponad 2 mld EUR. Po zakończeniu pierwszego etapu programu, Polska zyska łącznie 45 tys. km sieci światłowodowej.
Wkraczamy w świat wirtualny
W trakcie sesji otwierającej Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, odwołała się do opinii na temat wizji internetu, które były powszechne jeszcze kilkadziesiąt lat temu podkreślając, że musimy już teraz być wizjonerami w zakresie tworzenia odpowiedniej infrastruktury. Coraz większe pieniądze przeznacza się na rozwój szeroko pojętej łączności. Wszyscy – zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz instytucje – wkroczyliśmy w świat wirtualny, dlatego oczekiwania konsumentów w kolejnych latach będą coraz większe. Dodała, że w zakresie rozwoju sieci światłowodowych wiele się zmieniło w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Nie jest to jeszcze rozwój na miarę krajów Dalekiego Wschodu czy Skandynawii, ale jesteśmy na dobrej drodze.
Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Fot. inzynieria.com
„Witamy w przyszłości!”
Karin Ahl, przewodnicząca FTTH Council Europe. Fot. www.ftthconference.eu
Tradycyjnie, jako ostatnia zabrała głos Karin Ahl – przewodnicząca FTTH Council Europe. Podkreślono, że będzie to jej ostatnie przemówienie otwierające konferencję na tym stanowisku, ponieważ dobiega końca jej kadencja. Na początku swojej wypowiedzi powitała wszystkich przybyłych gości, a także podkreśliła, że jest bardzo optymistycznie nastawiona do kwestii rozwoju sieci światłowodów w Europie. Dodała, że jedną z bolączek państw europejskich jest stosowanie w tym zakresie krótkoterminowych rozwiązań technologicznych. Uważa ona, że budowa sieci światłowodowych jest niezbędna do rozwoju zarówno społecznego, jak i ekonomicznego państw. Swoją wypowiedź zakończyła słowami „witamy w przyszłości!”.
Nagrody FTTH Council Europe
Konferencja FTTH Council Europe to także nagrody, przyznawane co roku w dwóch kategoriach – indywidualnej oraz dla operatora.
Portugalski operator DSTelecom, reprezentowany podczas konferencji przez Xaviera Rodiguez-Martina, członka zarządu firmy, został wyróżniony Nagrodą FTTH za rozbudowę sieci FTTH na terenach wiejskich w północnej i południowej części kraju. Dzięki zainwestowaniu ponad 90 mln EUR, grupa DSTelecom zainstalowała ponad 9000 km kabla światłowodowego, docierając do ponad 50% gospodarstw domowych w tych regionach.
Z kolei nagroda indywidualna dla Dika Wesselsa to wyróżnienie za rolę, jaką odegrał w inwestycjach rodzinnej grupy Reggeborgh w infrastrukturę FTTH. Dik Wessels był pomysłodawcą strategii Reggefiber BV oraz Deutsche Glasfaser GmbH, której sukces potwierdza zasięg Reggefiber na holenderskim rynku, a także niedawne przejęcie firmy przez KPN, wiodącego holenderskiego dostawcę usług multimedialnych.
Kolejna, 13 już edycja konferencji FTTH odbędzie się w Luksemburgu, w dniach 16-18 lutego 2016 r.
Zobacz fotogalerię z Konferencji FTTH 2015

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.