Na koniec 2014 r. dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków biurowych (FTTB) miało prawie 15 mln abonentów z krajów europejskich.
Fot. www.sxc.hu
W ciągu całego ubiegłego roku liczba łącz światłowodowych FTTH/B wzrosła na Starym Kontynencie o ponad 50% - wynika z najnowszego Rankingu FTTH, zaprezentowanego przez FTTH Council Europe podczas dorocznej konferencji, która odbywa się w Warszawie.
Z Rankingu FTTH wynika, że na kontynencie europejskim jest obecnie 14,5 mln abonentów sieci FTTH/B. Zestawienie to nie uwzględnia Rosji i Ukrainy, które łącznie powiększyłyby tę liczbę o kolejne 14,8 mln gospodarstw domowych (dane: „FTTH market panorama”, opracowane dla FTTH Council Europe przez IDATE).
- To ogromny postęp, udowadniający że technologia FTTH/B ma potencjał, by stać się masowym produktem na europejskim rynku Internetu szerokopasmowego. Mimo to trzeba pamiętać, że czeka nas jeszcze daleka droga do zrealizowania Europejskiej Agendy Cyfrowej, która zakłada, że do 2020 r. 50% gospodarstw i firm będzie mogło korzystać z łącza o prędkości 100 Mbps – powiedziała Karin Ahl, Prezes FTTH Council Europe.
Chociaż w tegorocznym Rankingu FTTH nie znalazł się żaden nowy kraj, zwrócono uwagę na pozytywne zmiany na przykład w Niemczech, gdzie operatorzy alternatywni, tacy jak Deutsche Glasfaser, forsują rozwój sieci światłowodowych. Kraj jest już bardzo bliski osiągnięcia 1% progu kwalifikacyjnego i wejścia do Rankingu FTTH. To oznacza, że jeżeli utrzyma obecne tempo rozwoju w obszarze sieci światłowodowych, to już w 2015 r. co najmniej 1%niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp technologii FTTH.
Zadowalające postępy odnotowano również w Rumunii, Hiszpanii, Francji, Holandii oraz Portugalii. Z drugiej strony niektóre kraje europejskie wstrzymują wdrażanie sieci światłowodowych, przez co nie wykorzystują ekonomicznego i społecznego potencjału, jaki oferuje technologia FTTH. Przez cały 2014 rok państwa, takie jak Austria, Belgia, Czechy czy Wielka Brytania podłączyły do sieci światłowodowych mniej niż 20 tys. nowych użytkowników.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.