Roboty w naszym codziennym życiu

Roboty domowe, to najbardziej powszechna grupa tych maszyn. A przykładem, o którym warto wspomnieć, są samojezdne odkurzacze wykonujące za nas całe sprzątanie , po zakończeniu którego udają się do stacji dokującej. Ich mocne strony? Ze względu na swój kształt z łatwością docierają do wszystkich domowych zakamarków i co więcej nie wydalają na zewnątrz części zebranych pyłków. Tak jak ma to miejsce w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Warto tutaj wspomnieć również o robotach, które umyją i wytrą do sucha podłogę, urządzeniach koszących za nas trawę, czy powszechnie wykorzystywanych przez panie domu robotach kuchennych.

Powstały również roboty w służbie ludzkości – maszyny stworzone z myślą o wykonywaniu niebezpiecznych zadań. Wykorzystywane są przede wszystkim przez oddziały wojskowe do przeszukiwania zagrożonych terenów czy rozbrajania różnego rodzaju bomb. Nie raz mogliśmy podziwiać ich w akcji przy okazji oglądania jakiegoś filmu czy reportażu.

Najnowszą grupę stanowią roboty komercyjne, które przede wszystkim ułatwiają wykonywanie pracy z innego miejsca. Dzięki nim na przykład lekarze mogą sterować zdalnie kamerą, stale widząc bieżący obraz np. pola operacyjnego czy też mając wgląd w wyniki badań. Umożliwia im to przeprowadzanie m.in wirtualnych konsultacji, także w trakcie operacji.

Współczesne maszyny przemysłowe można nazwać robotami

Współczesne maszyny budowlane czy też przemysłowe wyposażone są w układy elektroniczne, które czynią je małymi robotami. Na co dzień ułatwiają wykonywanie wielu ciężkich prac.  Maszyny te muszą spełniać wymagania jakie zawarte są w tak zwanej dyrektywie maszynowej, w innym przypadku nie powinny zostać dopuszczone do użytku i sprzedaży.

Dyrektywa maszynowa obejmuje zharmonizowane wymogi bezpieczeństwa zapewniające ochronę pracowników i konsumentów. Firmy specjalizujące się w produkcji takich maszyn w trosce o dobro ludzi powinny dbać o ich wysoki standard wykonania i zgodność ze wszelkimi wymogami.