Wprowadzony po raz pierwszy w 2012 r. algorytm Pingwin i jego kolejne aktualizacje są odpowiedzią Google na spamerskie i nieuczciwe techniki pozyskiwania linków zewnętrznych prowadzących do serwisu. Popularne przez wiele lat giełdy linków, z których przez wiele lat chętnie korzystali pozycjonerzy, przestały przynosić pozytywne efekty w postaci wzrostu pozycji. Co więcej, dzięki kolejnym aktualizacjom Pingwina, linki zakupione na giełdzie zaczęły przynosić skutki odwrotne od zamierzonych, a mianowicie zaczęły znacznie obniżać pozycje strony. Dowodem spadającej skuteczności giełd linków jest upadek systemu Prolink, kiedyś bardzo popularnego w branży SEO.

W jaki sposób powinni pracować pozycjonerzy w 2015 roku, aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami działania Pingwina? Przede wszystkim skupić się na jakości pozyskiwanych linków. Google z każdą kolejną aktualizacją pokazuje, że lepiej postawić na jakość, niż na ilość linków przychodzących. Pierwszym krokiem do sukcesu strony powinno więc być przyjrzenie się sytuacji krytycznym okiem i usunięcie lub zgłoszenie do disavow szkodliwych linków pochodzących z giełd, słabej jakości stron zapleczowych oraz serwisów o wątpliwej reputacji, w szczególności takich, które nie są tematycznie powiązane z promowanym serwisem. Drugim krokiem, który warto zaplanować, na przykład we współpracy z firmą www.ditum.org, jest definitywne zaprzestanie korzystania z ocierających się o spam technik pozyskiwania linków i skupieniu się na zbudowaniu poprawnego profilu linków.

Jak pozyskiwać dla pozycjonowanych serwisów wartościowe linki? Przede wszystkim ze stron o dobrej reputacji i merytorycznej zawartości. Warto postawić na tworzenie unikalnych artykułów, w których po umieszczeniu na wartościowych stronach, można bezpiecznie zamieścić linki do promowanej witryny. Godnym polecenia miejscem umieszczania linków są także blogi eksperckie, których tematyka nawiązuje do profilu pozycjonowanej strony.

Wartościowym źródłem linków przychodzących są także social media. Warto rozważyć założenie i regularne prowadzenie profili firmy na Facebooku, Twitterze lub Google +, a następnie pozyskiwać linki przychodzące z postów, wpisów i notatek umieszczanych w tych portalach. Merytoryczne, unikalne wpisy, a także komentarze na innych profilach o zbliżonej tematyce to skuteczny i dobrze widziany przez Google sposób na poprawę pozycji strony.

Planując zmiany w strategii pozyskiwania linków zewnętrznych prowadzących do strony warto na bieżąco śledzić wytyczne Google i zapowiedzi dotyczące planowanych aktualizacji, a także przeanalizować zmiany w algorytmach, które miały miejsce w ostatnich miesiącach.