9 marca w Krakowie zostało podpisane porozumienie dotyczące poprawy jakości powietrza. W sprawę tę zaangażowany jest rząd, samorządy oraz organizacje społeczne.
Fot. UM Kraków
Najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o jakość powietrza, panuje na Śląsku i w Małopolsce, jednak wiele innych regionów również zmaga się z problemem smogu.
W najnowszym unijnym raporcie dotyczącym środowiska Polska znalazła się na samym końcu w statystykach dotyczących jakości powietrza.
Jak podkreślił Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski, Kraków i Małopolska są liderami w walce ze smogiem. To tu wprowadzono po raz pierwszy w kraju zakaz stosowania węgla w paleniskach domowych na terenie Krakowa. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie w tym regionie jakość powietrza jest najgorsza, a na likwidację wszystkich węglowych palenisk trzeba jeszcze poczekać.
Rząd w końcu zauważył potrzebę wspierania samorządów w walce ze smogiem. W Ministerstwie Środowiska powstał projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Zawarto w nim wiele propozycji zmian ustawowych, które pozwolą na bardziej efektywne działania na rzecz czystego powietrza. Program obecnie jest na etapie konsultacji społecznych, które potrwają do 8 kwietnia.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.