• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ogólnopolski Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL

Opublikowano: 16-03-2015 Źródło: Europejskie Centrum Biznesu

W dniach 12-13 marca 2015 r. w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą odbyła się XV jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, poświęcona omówieniu perspektyw rozwoju polskiej energetyki w odniesieniu do najbliższych lat.


Fot. Europejskie Centrum Biznesu Fot. Europejskie Centrum Biznesu

Kongres objęty został Patronatem Honorowym przez Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego, Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Klimatycznej w Ministerstwie Środowiska Marcina Korolca, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Macieja Bando, Parlamentarny Zespół ds. Energetyki oraz Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Fot. Europejskie Centrum Biznesu Fot. Europejskie Centrum Biznesu

Tematy, jakie zostały podjęte podczas Kongresu, to: polityka elektroenergetyczna Polski do 2050 r., zmiany modeli funkcjonowania elektroenergetycznej grupy kapitałowej, energetyka jądrowa i gazowa w kontekście wykorzystania węgla, inteligentne liczniki, miejsce prosumentów w dzisiejszej energetyce, ciepłownictwo i odnawialne źródła energii. Na zakończenie pierwszego dnia obrad odbyła się  „Loża ekspertów” w której zaproszeni prelegenci – eksperci w zakresie funkcjonowania sektora energetyczno-ciepłowniczego – debatowali nad aktualnymi problemami i przyszłością polskiej energetyki.

Dwudniowy Kongres podzielony został na sześć paneli dyskusyjnych:

I panel zatytułowany „Polska elektroenergetyka 2050 – dokąd zmierzamy?” poświęcony był najważniejszym zagadnieniom dotyczącym polityki energetycznej w Polsce w najbliższej przyszłości. Jednym z kluczowych zagadnień, nad którymi debatowali prelegenci, była możliwość korekty polityki energetycznej państwa w perspektywie do 2050 r., biorąc pod uwagę zarówno program Polskiej Energetyki Jądrowej, obowiązującą ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii, jak i proces liberalizacji rynku gazu. W dalszej części zastanawiano się nad kluczowymi problemami sektora z perspektywy prezesa URE, a także problemy związane z implementacją wspólnotowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania sektora i jego wpływu na środowisko. Równie ważną kwestią było bezpieczeństwo energetyczne w kontekście zaostrzenia sytuacji politycznej w regionie Europy środkowo-wschodniej oraz możliwości w zakresie dalszej prywatyzacji i konsolidacji polskiej energetyki.

II panel nosił tytuł „Zmierzch tradycyjnego modelu elektroenergetycznej grupy kapitałowej - fakt czy mit?” koncentrował się wokół starych i nowych modeli funkcjonowania inwestycyjnych grup kapitałowych działających w Polsce. Panel rozpoczął się od pytania o wyczerpanie się tradycyjnego modelu grupy elektroenergetycznej. Stanowiło to wstęp do nakreślenia obecnych zmian w otoczeniu biznesowym oraz regulacyjnym i ich wpływu na strategie inwestycyjne koncernów energetycznych. W konsekwencji możliwe było zarysowanie współczesnych gwarantów sukcesu rynkowego grupy energetycznej działającej w Polsce, uwzględniając miejsce energetyki odnawialnej i kogeneracji w strategiach grup energetycznych. W dalszej części panelu skoncentrowano się na rynku mocy – na ile jest to nadzieja dla wytwórców energii, a na ile może być to ryzyko zniekształcenia „niewidzalnej ręki rynku”. Przy okazji podjęto też ważny problem progu opłacalności inwestycji przy obecnych uwarunkowaniach rynkowych i podstawowych wyzwań w zakresie pozyskiwania finansowania dla nowych inwestycji

III panel został zatytułowany „Energetyka jądrowa i gazowa – wróg czy przyjaciel węgla?”. Pierwsza część debaty zogniskowana była wokół realizowanych i planowanych projektów związanych z budową i modernizacją konwencjonalnych mocy wytwórczych. Następnie nakreślono zebranym uczestnikom najważniejsze założenia polskiego programu jądrowego, co pozwoliło odpowiedzieć na pytanie, czy wytwarzanie energii z atomu jest szansą, czy raczej zagorzeniem dla węgla. Zaproszeni prelegenci zastanawiali się również, czy energetyka gazowa ma możliwości rozwoju w Polsce w dzisiejszych realiach rynkowych. Odpowiedzi na powyższe pytania pozwoliły zgromadzonym na sali panelistom określić miejsce węgla w polskiej energetyce.

Fot. Europejskie Centrum Biznesu Fot. Europejskie Centrum Biznesu

IV panel zatytułowany był „Inteligentny licznik vs. Inteligentny klient”. W pierwszej kolejności prelegenci zastanawiali się nad dwoma kluczowymi problemami, dotyczącymi inteligentnych liczników – czy będą one w stanie funkcjonować, jeżeli zarówno klient, jak i sieć, „nie będą inteligentne”. W dalszej części debatowano nad potencjalnymi korzyściami z zainstalowania inteligentnego licznika, zarówno jeżeli chodzi o klientów, jak i segmenty dystrybucji i sprzedaży. W końcowej części dyskusji skupiono się na kluczowych wyzwaniach związanych z inteligentną siecią, w tym kosztach instalacji takich liczników w każdym domu, biorąc pod uwagę opłacalność dla firm energetycznych.

Pierwszy dzień zamykała niezwykle interesująca debata w panelu „Loża Ekspertów”. Do „Loży Ekspertów” zostały zaproszone niekwestionowane autorytety z sektora energetycznego, gospodarczego , naukowego i politycznego, aby wymienić poglądy na temat perspektyw rozwoju sektora energetycznego, zarówno jeśli chodzi o Polskę jak i całą Unię Europejską. Tegoroczna edycja „Loży Ekspertów” została podzielona na dwie części, odpowiadające dwóm kluczowym zagadnieniom, które zostały podjęte podczas debaty: pakietowi klimatycznemu i bezpieczeństwu energetycznemu.

W drugim dniu odbyły się kolejne dwa panele. V panel został zatytułowany „Prosument – czy Polskę czeka rewolucja?”. Uczestnicy debaty najpierw rozważali, czy możliwy jest wzrost liczby prosumentów w Polsce, a jeśli tak, to czy spółki sprzedażowe powinny w większym stopniu uwzględniać ich w swoich planach? W szczególności chodzi o realne możliwości sprzedawców w konstruowaniu nowych ofert produktowych w obecnie panujących warunkach rynkowych. W dalszej części zastanawiano się nad konsekwencjami rozszerzania się idei prosumenckiej w Polsce na kondycję sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, a także możliwościami odniesienia sukcesu na rynku klienta końcowego.

VI panel, zatytułowany „Ciepłownictwo vs. Odnawialne Źródła Energii” został podzielony na dwie części tematyczne: „Wspólny rozwój, czy kanibalizacja: elektrownie systemowe, kogeneracja, OZE” i „Czerwone, żółte, zielone – jak efektywnie wspierać rozwój OZE i kogeneracji”. W ramach pierwszej części dyskusji paneliści zastanawiali się, czy jest możliwy wspólny rozwój dużych elektrowni systemowych, kogeneracji i OZE, a także czy rynek mocy „nie zabierze” wsparcia kogeneracji i OZE. Pozwoliło to skoncentrować się na sposobach modernizacji kogeneracji w taki sposób, aby nie doprowadzić do drastycznego wzrostu cen ciepła dla systemów ciepłowniczych i odbiorów. Dalsza część debaty dotyczyła sposobów budowy instalacji kogeneracyjnych, w kontakście obowiązującej polityki taryfowej URE oraz ustawy o OZE, jako potencjalnego bodźca do inwestycji. W drugiej części panelu, poświęconej certyfikatom i wsparciu kogeneracji najpierw podniesiono kwestię zbyt krótkiego czasu funkcjonowania systemu wsparcia dla kogeneracji. Następnie zastanawiano się, czy jest możliwe pogodzenie wsparcia dla OZE i kogeneracji pod kątem ich rozwoju i przyrostu mocy. Na koniec odniesiono się do pozostałych problemów, poza systemem wsparcia, z jakimi muszą mierzyć się przedsiębiorstwa ciepłownicze i OZE.

Patronat nad Ogólnopolskim Kongresem Energetyczno-Ciepłowniczym POWERPOL sprawował portal www.inzynieria.com oraz czasopismo "Paliwa i Energetyka".

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia