Niezbędne jest także rozpoznanie wszelkich, niekoniecznie związanych z realizowanym procesem, ograniczeń praktycznych (np. wymiary budynków i pomieszczeń, nośność istniejących konstrukcji wsporczych, wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy i in.). Musi też być uwzględniona istotna i zwykle decydująca rola czynników ekonomicznych w odniesieniu nie tylko do poszczególnych urządzeń, lecz całej instalacji.

Filtry typu PMA są produktem stosunkowo nowym i dopiero od kilku lat stosowanym w przemyśle. Najczęściej filtry te są wprowadzane do eksploatacji w celu usprawnienia już istniejących linii technologicznych, na których procesy filtracji sprawiały dotychczas duże kłopoty.

Ze względu na sposób pracy filtra samoczyszczącego można powiedzieć, że jest połączeniem filtrów pracujących w sposób ciągły oraz pracujących w sposób okresowy. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na rozgraniczenie pojęć proces ciągły oraz ruch ciągły zakładu. Określenie proces ciągły dotyczy sposobu prowadzenia procesu technologicznego tak, że wszystkie etapy przebiegają równocześnie w czasie. Natomiast ruch ciągły zakładu jest to sposób zorganizowania produkcji polegający na tym, że praca odbywa się na III zmiany produkcyjne.

Rozpatrując charakter pracy filtra samoczyszczącego PMB pod kątem tworzenia się i usuwania placka filtracyjnego jest to urządzenie pracujące okresowo. Na sicie szczelinowym gromadzony jest osad. Warstwa osadu rośnie do momentu uzyskania odpowiednio dużej wartości spadku ciśnienia na przegrodzie filtracyjnej. Następnie w wyniku mechanicznego czyszczenia placek filtracyjny jest usuwany z przegrody. Jest to sytuacja analogiczna do filtracji na prasie filtracyjnej – typowego filtra pracującego w sposób okresowy. Dzięki zastosowaniu w ASF’ie metalowego sita szczelinowego jako przegrody filtracyjnej, jego czyszczenie jest dużo łatwiejsze w porównaniu z typowymi tkaninami filtracyjnymi stosowanymi w prasach filtracyjnych. Dzięki temu czyszczenie sita szczelinowego rozwiązania. Niestety ze względu na ograniczenia technologiczne najmniejsza możliwa szerokość szczeliny cylindrycznego sita szczelinowego wynosi 30 µm.

Patrząc na pracę filtra samoczyszczącego od strony ciągłości procesu filtracji można go zakwalifikować do filtrów pracujących w sposób ciągły, ponieważ proces czyszczenia filtra nie wpływa na przepływ zawiesiny przez filtr – proces filtracji nie jest na czas czyszczenia przerywany. Jest to wyjątkowa cecha filtra PMA, dzięki której jest on pewną alternatywą dla np. filtrów bębnowych, szczególnie gdy substancją cenną w procesie jest przesącz a nie osad. Dużo prostsza konstrukcja filtra samoczyszczącego w porównaniu do filtrów bębnowych przekłada się na znacznie niższą cenę. Ponadto zastosowane materiały gwarantują dużą żywotność i bezobsługowość filtra samoczyszczącego.

W praktyce, w przeważającej liczbie przypadków filtr samoczyszczący zastępuje z powodzeniem filtry workowe. Ze względu na podobne gabaryty obudów oraz powierzchni filtracyjnych, PMA stanowi doskonałą alternatywę dla filtrów workowych. Może filtrować zawiesiny niosące duży ładunek zanieczyszczeń. Generuje mniejsze opory właściwe w porównaniu z workiem filtracyjnym nylonowym o jednakowej dokładności filtracji. Rozwiązuje problem częstego zapychania się worków, potrzeby ich mycia lub wymiany. Zapewnia ciągłość procesu filtracji a co za tym idzie znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Minimalizuje czas kontaktu pracowników utrzymania ruchu z filtrowanym medium, co jest szczególnie istotne przy filtracji substancji niebezpiecznych: żrących, toksycznych, łatwopalnych lub wybuchowych.