Według uczestników debaty, w związku z łatwością dostępu do wód podziemnych rozpoczęto powoływanie kolejnych spółek wodno-kanalizacyjnych i ogromne rozdrobnienie branży. Rozwiązaniem, które mogłoby poprawić sytuację, jest konsolidacja całego sektora.

W rozbudowę i modernizację sieci wod-kan zainwestowano w ostatnich latach ogromne kwoty. Stan polskich wodociągów jest nierzadko lepszy od instalacji tego typu w innych krajach europejskich.

Rozwój branży i zakres inwestycji pociągnął jednak za sobą wzrost cen usług, które aktualnie wynoszą do 2% budżetu gospodarstwa domowego. Uczestnicy debaty podkreślili, że brakuje wyspecjalizowanych organów kontrolnych, które byłyby odpowiedzialne za sprawdzanie taryf.

Czy Polskę czekają problemy z wodą pitną?

Warto zaznaczyć, że Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody słodkiej w Europie, a 98,5% marnujemy na cele inne, niż związane ze spożyciem. W zakresie dostępu do wody pitnej, w ciągu ostatnich lat dokonał się olbrzymi skok cywilizacyjny. Obecnie 95% mieszkańców miast ma dostęp do bieżącej wody.