„Chmura obliczeniowa” (tzw. Cloud Computing”) jest modelem przetwarzania danych w przestrzeni umożliwiającej przechowywanie dokumentów, zdjęć i plików. Do tej wirtualnej „przestrzeni” mamy dostęp w zasadzie z każdego miejsca i nośnika, który może połączyć się z internetem. „Chmura” to jednak nie tylko wirtualny dysk, lecz także miejsce, które umożliwia korzystanie z usług i systemów internetowych. 

Zarówno pierwsze, jak i drugie zastosowanie sprawia, że „chmura” jest bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorstw z różnych branż. Korzyści płynących z Cloud Computingu jest wiele. Najważniejszą z nich jest znaczne ograniczenie kosztów (nawet o 30%), skalowalność i duży wpływ na wzrost konkurencyjności. Współdzielenie danych umożliwiające odpowiednim osobom dostęp do właściwych informacji w miejscu i momencie, w którym najbardziej ich potrzebują, przenosi działania firmy na wyższy poziom zarządzania przedsiębiorstwem. Dane gromadzone są w czasie rzeczywistym, przez co zawsze możliwy jest dostęp do aktualnych informacji i plików, a sposób ich gromadzenia pozwala na prowadzenie uporządkowanych baz danych. Oznacza to szybszy dostęp do analiz, statystyk i raportów, które mogą być generowane automatycznie na podstawie najbardziej aktualnych danych. Pozwala to na objęcie odpowiedniej strategii biznesowej dostosowanej do obserwowanych trendów.

Korzystanie z chmury w sposób widoczny usprawnia obsługę klienta, gwarantuje wysoką dostępność usług i zwiększa mobilność związaną z elastyczną reakcją na potrzeby klienta. Zalety Cloud Computingu wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa świadome ich znacznego wpływu na podniesienie własnej konkurencyjności, usprawnienie działań i zwiększenie ilości wykonanych zleceń. Zwiększenie przychodów, poprawa efektywności i wydajności, obniżenie kosztów oraz poprawa satysfakcji klienta należą do często wymienianych. Powyższe elementy sprawiają, że pracownik mobilny może poświęcić więcej czasu klientowi – zbudować relacje, pogłębić zaufanie i polecić kolejne usługi. Wdrożenie rozwiązania chmurowego pozwala ponadto zmniejszyć nakłady na zarządzanie systemem i administrację, obniżyć koszty sprzętu i skupić się na kluczowych działaniach z punktu widzenia sukcesu rynkowego. 

"Oferujemy wysokiej klasy centrum danych oraz najnowocześniejszą platformę firmy Microsoft, jak i jeden z najlepszych systemów w klasie Cloud Computingu" – mówi Bożena Kruk, członek zarządu Luceos Intelligence, firmy oferującej rozwiązanie do zarządzania serwisem mobilnym Luceos Smart Service Management. "Procedury dostępu oparte są na polityce bezpieczeństwa zapewniającej szyfrowanie danych, blokady dostępów, monitoring, kontrolę każdego z elementów systemu oraz wielokrotną redundancję kopii bezpieczeństwa, połączeń z internetem i źródeł energii" – dodaje.

Korzyści z wdrożenia usług chmurowych to przede wszystkim wzrost szybkości i elastyczności wykonywanych serwisów oraz ich liczby (nawet o 20%), znaczna oszczędność i zwiększenie zysku przedsiębiorstwa (o 14%). Klient zadowolony ze sprawnej i zaawansowanej technologicznie obsługi chętniej poleci jej usługi w swoim biznesowym otoczeniu.