Głównym punktem agendy, cieszącym się dużym zainteresowaniem uczestników, były prezentacje dotyczące przykładów wykorzystania oraz korzyści wynikających z BIM, a także panel dyskusyjny o rozwoju branży infrastrukturalnej w oparciu o BIM. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieli się zagraniczni goście – Darius Šimkūnas z litewskiej firmy JSC Kelprojektas oraz Cristian Otter z firmy Geonius z Holandii. Na konkretnych realizacjach pokazali, jak szybciej, taniej i efektywniej można tworzyć i zarządzać projektami inżynierskimi. Wyzwania, jakie stoją przed polskimi inżynierami przedstawił Krzysztof Jamrozik z biura projektowego Ekkom. Jednym z istotnym elementów, na które zwrócono uwagę w obszarze dalszego rozwoju BIM w Polsce była powszechna edukacja oraz legislacja. Eksperci byli zgodni, że wzorem krajów Unii Europejskiej, Polska powinna przyjąć dyrektywę unijną zalecającą stosowanie BIM w zamówieniach publicznych. 

Ciekawe wykorzystanie BIM w branży geoinżynieryjnej zaprezentował Adam Grewenda z ArchiTube. Firma zapewnia kompleksowe inwentaryzacje budynków m.in. przy pomocy trójwymiarowego skanera laserowego. Skaning laserowy umożliwia tworzenie uporządkowanych i bardzo dokładnych cyfrowych obrazów obiektu, w krótkim czasie. Uzyskane dane są przetwarzane i mogą być wykorzystywane w innych dziedzinach, takich jak: architektura, ochrona zabytków, modelowanie 3D. Jest to zatem idealne narzędzie na potrzeby BIM. 

„Dziękujemy ekspertom oraz uczestnikom za liczne przybycie. Tak duże zainteresowanie konferencją świadczy o ogromnym potencjale modelowania informacji o budynku w projektowaniu infrastruktury drogowej, kolejowej czy wodnej. Polscy inżynierowie są w trakcie tej drogi, jednak mając na uwadze sukcesy i pozytywne doświadczenia branży architektoniczno-budowlanej, adopcja BIM w infrastrukturze jest procesem naturalnym i nieodwracalnym” – podsumowuje Sławomir Gabryjeluk, menadżer ds. infrastruktury Autodesk Polska. 

Od 1 lipca na stronie dostępne będą nagrania oraz prezentacje z konferencji.