"Celem umowy jest wspólna realizacja projektu budowy bloku gazowo-parowego klasy 413 MWe w Tauron Wytwarzanie – Oddział Elektrownia Łagisza w Będzinie. Zgodnie z harmonogramem inwestycji jednostka rozpocznie pracę w połowie 2019 r." - informuje spółka energetyczna w komunikacie prasowym.

Jak podkreślił Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia, "Celem projektu jest budowa i eksploatacja nowoczesnego, wysokosprawnego bloku energetycznego, który będzie jednostką systemową produkującą energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji. Nowa jednostka zastąpi nieefektywne i wyeksploatowane bloki. Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest istniejącym i perspektywicznym, stabilnym rynkiem ciepła i energii elektrycznej oraz możliwą do wykorzystania infrastrukturą elektrowni. Projekt przyczyni się do dalszej dywersyfikacji paliw w naszych źródłach wytwórczych".

Na podstawie zawartej umowy Tauron i PIR zawiążą spółkę celową, która będzie odpowiedzialna za finansowanie i realizację procesu inwestycyjnego oraz eksploatację bloku energetycznego. "Finansowanie zostanie zapewnione przez Grupę Tauron i Fundusze Inwestycji Infrastrukturalnych zarządzane przez PIR w formie długoterminowego instrumentu kapitałowego, w wysokości 750 mln zł" - podano w komunikacie.

Nowy blok w Elektrowni Łagisza o mocy 413 MWe

Budowa bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza to jedna z największych inwestycji Grupy na Śląsku i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce.

Zgodnie z założeniami powstanie blok energetyczny klasy 413 MWe z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączeniami. Jednostka będzie działała w oparciu o jedną turbinę parową, turbinę gazową oraz kocioł odzysknicowy. Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła. Zostanie wyposażony w człon ciepłowniczy o mocy 250 MWt, pełniący rolę źródła ciepła dla klientów korzystających z zasobów Elektrowni Łagisza oraz źródła wody i pary technologicznej na potrzeby pracującego w elektrowni bloku węglowego o mocy 460 MWe.