Zdaniem Brodzińskiego Państwo Środka może być zainteresowane polskim podejściem środowiskowym, które ogranicza negatywne skutki wydobywania węglowodorów w niekonwencjonalny sposób (np. technologia zagospodarowywania odpadów czy wody).

Strona chińska podczas wcześniejszych ustaleń ze stroną polską sugerowała podpisanie memorandum o współpracy, czemu przychylny jest minister środowiska – Maciej Grabowski. Obecnie prowadzone są prace nad ostatecznym tekstem porozumienia.

800 odwiertów w Chinach

Chiny prowadzą zaawansowane działania w zakresie poszukiwania gazu w strukturach łupkowych. W latach 2008–2014 wywiercono około 800 odwiertów, których koszty to około  4 mld USD. W zeszłym roku ze złóż niekonwencjonalnych w Chinach wydobyto 1,3 mld m3 gazu. Cel roczny na najbliższe lata to ponad 5 mld m3 gazu.

W Polsce wykonano 70 odwiertów za gazem łupkowym

Ilość odwiertów wykonanych w Polsce (w zakresie poszukiwania gazu łupkowego) to 70. Nakłady finansowe poniesione na ten cel to około 2,5 mld zł. Nadal nie uzyskano przemysłowego przepływu tego gazu. Jakkolwiek ilość wykonanych odwiertów nie jest imponująca, to i tak przodujemy w UE –drugim krajem jest Wielka Brytania, gdzie wywiercono maksymalnie 8 odwiertów – powiedział Brodziński.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Środowiska w lipcu br. obowiązuje 40 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. Udzielno ich 11 polskim i zagranicznym podmiotom. 13 jest w trakcie rozpatrywania.

Jak wynika z ostatniego raportu PIG-PIB z 2012 r., zasoby gazu łupkowego w Polsce mieszczą się w przedziale od 346 do 769 mld m3. Pod koniec roku raport zostanie zaktualizowany na podstawie danych uzyskanych z odwiertów.