W najbliższym wydaniu kwartalnika "Inżynieria Bezwykopowa" opublikowany zostanie artykuł autorstwa dra inż. Bogdana Przybyły z Politechniki Wrocławskiej, poświęcony tzw. kretom.

Celem tego opracowania jest przypomnienie technologii realizacji przejść pod przeszkodami z użyciem przebijaków pneumatycznych i rozpoznanie zmian, jakie się w niej  ewentualnie dokonały w ostatnich latach.

Artykuły poruszające zagadnienie przecisków pneumatycznych nie są zbyt często publikowane, gdyż temat wydaje się dobrze rozpoznany, a same realizacje nie należą do szczególnie spektakularnych, jeśli porównamy je z innymi zadaniami, na potrzeby których wykorzystano inne technologie bezwykopowe. Mają one jednak sporo zalet, nad którymi warto się pochylić.

Historia "kreta"

Warto też przypomnieć historię „kreta”, poruszającego się w gruncie dzięki uderzeniom bijaka napędzanego pneumatycznie. Jego idea narodziła się już podczas I wojny światowej dla celów realizacji podkopów pod fortyfikacjami wroga i detonowania tam ładunków wybuchowych. Ze względu na ówczesne możliwości techniczne, nie powiodły się wtedy próby budowy odpowiednich urządzeń, choć sama idea została opatentowana.

Pomysł powrócił w latach 50. XX w. w Polsce, gdy W. Zienkiewicz, pracujący w Polskim Ratownictwie Okrętowym, proponował wykorzystanie tej metody do przeciągania lin pod zatopionymi statkami w celu podnoszenia ich z dna. Wykonano też wówczas prototypy urządzeń. Od lat 60. natomiast zespół z Politechniki Gdańskiej – K. Zygmunt i T. Gerlach opracowali gruntowe przebijaki pneumatyczne przeznaczone do wciągania kabli i rur stalowych. Były to pierwsze urządzenia tego typu na świecie. Rozwiązania chroniono patentami, wprowadzono je do produkcji przemysłowej w zakładach w Gnieźnie i Skarżysku. Były sprzedawane do USA, Rosji, Japonii. Sprzedano również licencję na ich produkcję do USA. Dopiero po kilku latach (koniec lat 60.) zaczęły powstawać konkurencyjne, niekiedy kopiowane konstrukcje.

Więcej w najbliższym wydaniu "Inżynierii Bezwykopowej". Dotychczasowe wydania magazynu dostępne są online