"Generalny wykonawca, konsorcjum na czele z włoską firma Saipem, zobowiązał się na mocy podpisanego dzisiaj aneksu do Umowy z dnia 15 lipca 2010 r., zakończyć prace budowlane i odebrać pierwszą dostawę LNG w tym roku. Gaz z pierwszej dostawy, po schłodzeniu instalacji, jej rozruchu i przeprowadzeniu prób, zostanie wtłoczony do sieci przesyłowej i trafi do polskich odbiorców. Druga dostawa, która zapewni surowiec na testy eksploatacyjne, zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku, a komercyjna eksploatacja terminalu LNG będzie możliwa w drugim kwartale, po podpisaniu protokołu odbioru do użytkowania. Okres ten, gwarantujący pełną funkcjonalność operacyjną terminalu LNG, uwzględnia dochowanie wszelkich niezbędnych wymogów bezpieczeństwa oraz kontroli jakości" - informuje spółka Polskie LNG.

W trakcie negocjacji ustalono też, że wynagrodzenie wykonawcy w wysokości 2,4 mld zł nie ulegnie zmianie. Ponadto konsorcjum zaakceptowało wyższe kary umowne związane z terminową realizacją prac. Oprócz tego wykonawca przyjął na siebie nieprzewidzianą wcześniej w kontrakcie odpowiedzialność za proces dostawy LNG na rozruch terminalu.

"Wykonawca zapewnił wiarygodność i ostateczność terminów wskazanych w zaktualizowanym szczegółowym harmonogramie prac. Przyjął na siebie dodatkowe obowiązki oraz odpowiedzialności, w szczególności związane z dostawą LNG na potrzeby technologiczne terminalu" – powiedział Jan Chadam, prezes Polskiego LNG SA.

Ustalono też przeprowadzenie po zakończeniu prac budowlanych dodatkowego audytu technologicznego całej instalacji. Ma go wykonać niezależny, międzynarodowy audytor. Celem kontroli jest potwierdzenie najwyższej jakości obiektu. Dotychczas przeprowadzono blisko 50 tys. inspekcji w zakresie wykonawstwa instalacji.
Aktualny stan zaawansowania prac na budowie świnoujskiego gazoportu wynosi 98,2%. Dostawy urządzeń zostały zrealizowane w 100%.

O gazoporcie w Świnoujściu

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego budowany w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, strategiczna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Terminal pierwotnie miał być oddany połowie 2014 r. W pierwszej fazie działania gazoport będzie przygotowany do odbioru 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Docelowo instalacje mają być rozbudowane do przepustowości na poziomie 7,5 mld m3 - aktualnie trwa opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu.

Więcej o gazoporcie w Świnoujściu w temacie specjalnym
Zobacz fotogalerię z najnowszymi zdjęciami z budowy terminalu LNG w Świnoujściu