Spółka Polskie LNG ma zapewnić surowiec na cele technologiczne inwestycji, zaś wykonawca inwestycji zrealizuje rozruch technologiczny. W jego skład wchodzą m.in. takie czynności, jak schłodzenie, stabilizacja pracy instalacji oraz przeprowadzenie ruchu próbnego i prób eksploatacyjnych całego terminalu. Skroplony gaz ziemny przeznaczony do schłodzenia i rozruchu terminalu dostarczy Qatargas.

"Realizacja pierwszej dostawy zostanie poprzedzona przeprowadzeniem audytu technologicznego, który jest uznaną na świecie metodą weryfikacji gotowości terminalu do bezpiecznego przyjęcia zbiornikowca LNG, jego rozładunku oraz zmagazynowania LNG w zbiornikach lądowych" - podaje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które pośredniczy w dostawach do terminalu w ramach umowy z Polskim LNG.

Budowa gazoportu w Świnoujściu zakończy się w tym miesiącu?

9 września br. podpisano aneks ws. budowy gazoportu w Świnoujściu, zgodnie z którym wykonawca, konsorcjum z włoską spółką Saipem jako liderem, zobowiązał się zakończyć prace budowlane i odebrać pierwszą dostawę LNG w tym roku.

Gazoport w Świnoujściu będzie gotowy w tym roku

"Wypracowanie zapisów, które podpisano w zeszłym tygodniu gwarantuje, czy bardzo uprawdopodabnia oddanie inwestycji we wrześniu tego roku" - ocenił Andrzej Czerwiński.

Terminal LNG w Świnoujściu - kluczowa inwestycja w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Jak podkreślił minister skarbu, Polska jest obecnie w prawie 90% uniezależniona od dostaw gazu z Rosji. Zależność tę ma zmienić budowany w Świnoujściu gazoport.

 „Ta inwestycja spowoduje, że będziemy niezależni do jednego wschodniego źródła, jeśli chodzi o dostawy gazu” – dodała premier Ewa Kopacz.

Aktualny stan zaawansowania prac na budowie świnoujskiego gazoportu wynosi 98,2%. Dostawy urządzeń zostały zrealizowane w 100%.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego budowany w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, strategiczna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Terminal pierwotnie miał być oddany połowie 2014 r. W pierwszej fazie działania gazoport będzie przygotowany do odbioru 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Docelowo instalacje mają być rozbudowane do przepustowości na poziomie 7,5 mld m3 - aktualnie trwa opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu.

Więcej o gazoporcie w Świnoujściu w temacie specjalnym
Zobacz fotogalerię z najnowszymi zdjęciami z budowy terminalu LNG w Świnoujściu