Wielki boom na naukę w kierunkach humanistycznych na przestrzeni ostatnich dekad sprawił, iż odczuwalny jest na rynku niedosyt inżynierów różnych specjalizacji. Wciąż wiele osób wybiera kierunki takie, jak psychologia, socjologia czy nauki społeczne. Znacznie mniej decyduje się na biotechnologię, architekturę czy inżynierię produkcji. Zawody techniczne przez dłuższy czas wybierali wyłącznie pasjonaci. Ma to swoją zaletę w postaci doskonale wyszkolonych inżynierów, którzy są świetnym towarem na rynku pracy, również eksportowym. Trend ten zaczyna się zmieniać, głównie za sprawą rynku pracy.
Młodzi ludzie są świetnymi obserwatorami, coraz częściej wbrew analizom rekruterów i speców od rynku pracy podejmują słuszne decyzje, wybierając kierunki techniczne z tytułem inżyniera. Czy opłaca się stopień inżyniera? Wbrew nazewnictwu studia inżynierskie nie trwają trzech lat. Owszem tytuł inżyniera zyskuje się na równi z licencjatem, jednakże by myśleć o pracy w zawodzie konieczne są studia magisterskie. Na popyt na inżynierów wpływ ma również dynamiczny rozwój technologiczny i techniczny. Wciąż powstające nowe rozwiązania techniczne generują potrzeby w zakresie obsługi technicznej. Potrzebni są informatycy jak również automatycy i serwisanci. Bezwzględnie brakuje umysłów ścisłych. Współczesna kampania na rzecz upowszechnienia nauki w kierunkach politechnicznych powoli przynosi efekty.
Zawodów i stanowisk wymagających wykształcenia technicznego, inżynieryjnego wciąż przybywa, a te które są znane od lat oferują wiele wakatów. Inżynieria sama w sobie rozrasta się, dotykając wielu rozmaitych dziedzin nauki i życia codziennego. Specjalności na kierunkach inżynieryjnych jest ogrom począwszy od inżynierii produkcji, przez budowę maszyn i urządzeń, aż po inżynierię przemysłu spożywczego, farmaceutycznego itd. Tym sposobem można połączyć swoje zamiłowania i hobby z wykształceniem technicznym. Szczególnym powodzeniem cieszy się inżynieria bezpieczeństwa pracy oraz inżynieria środowiska. Warto jednak pamiętać, by nie wybierać kierunku studiów bacząc li tylko na modę i trend, a zgodnie z własnymi przekonaniami. Im bardziej modny kierunek kształcący tysiące studentów rocznie, tym perspektywa znalezienia pracy jest chwiejna i niepewna. Kluczowym elementem wykształcenia inżyniera w XXI wieku jest znajomość języków obcych, o czym nie wolno zapominać. Warunkiem koniecznym w wielu pracach jest biegła znajomość obsługi komputera i internetu, a coraz częściej również programów branżowych związanych z daną profesją. Dyplom to zwykle niewiele, potrzebna jest praktyczna wiedza, pasja, kreatywność i zaangażowanie. Tylko wówczas można być uznanym fachowcem - dodaje Marcin z Preply.com
Bycie inżynierem nie wiąże się bezpośrednio z praca fizyczną, dlatego też wiele pań wybiera właśnie tę drogę. Co prawda, są pewne specjalizacje inżynierów, które wymagają pracy fizycznej, jednak większość bazuje na pracy umysłowej. Kobiety inżynierowie wciąż są odbierane z zaskoczeniem, stereotyp mężczyzny ścisłowca i technika nadal jest żywy. Skutecznie pierwsze lody przełamują studentki lżejszych kierunków, głównie z zakresu biologii, farmacji i ochrony środowiska.
Praca dla inżynierów to przede wszystkim praca w zakładach przemysłowych. Inżynierzy odpowiadają za procesy badawcze i analityczne jak również za przygotowanie linii produkcyjnych, skorelowanie pracy maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz utrzymanie ruchu. W wielu zakładach, fabrykach konieczne są certyfikaty i dyplomy ukończenia określonego kierunku studiów do podjęcia pracy, nawet jeśli fizycznie nie pracuje się w wyuczonym zawodzie. Tyczy się to przede wszystkim inżynierów elektryków, elektroników. Ukończenie studiów inżynieryjnych pozwala ominąć żmudny proces zdobywania kwalifikacji na podstawie kursów, uprawnień.
Branżą, w której pracuje największa ilość inżynierów jest informatyka. Każdego dnia powstają całkiem nowe zawody dotąd nieznane a odpowiadające potrzebom użytkowników. Informatycy pracują dla biznesu gwarantując funkcjonalność komunikacji online, jak również bezpieczeństwo przepływu informacji. Obecnie największy popyt na specjalistów IT odnotowuje się w bankowości i finansach. Rynek finansowy niemal w pełni przeniósł się do internetu, co stworzyło ogromne potrzeby w kwestii zabezpieczenia transakcji, jak i uprawnienia komunikacji, dyspozycji, obsługi klienta.
Bardzo popularną branżą i specjalizacją jest inżynier budownictwa. Co prawda, nie jest to architekt ani projektant, ale jego pozycja na budowie jest wysoka. Często inżynierowie budownictwa pełnią rolę kierowników budowy, pracowników nadzoru budowlanego. Budownictwo kwitnie, a wraz z rozwojem branży potrzebni są fachowcy, w tym inżynierowie. Praca inżyniera, w zależności od specjalizacji, jest pracą w terenie lub pracą biurową. Co do zasady inżynier budownictwa winien prócz kompetencji zawodowych dysponować szeregiem kompetencji miękkich, wykazać się znajomością programów, jak np. AutoCad itp. Również, chcąc znaleźć pracę w inżynierii środowiska, przedsiębiorstwach pracujących na rzecz zagospodarowania środowiska, gospodarowania zasobami naturalnymi i ochroną środowiska naturalnego, warto wykazać się szerokim wachlarzem umiejętności, w którym inżyniera jest tylko jednym z fundamentów.
Chłonnym rynkiem wielu zawodów i branż dla inżynierów są Niemcy, Anglia, Francja. Atutem ofert pracy głównie w przemyśle chemicznym, grzewczym i energetycznym są wysokie wynagrodzenia i bogate zaplecze socjalne z szansą na rozwój kompetencji włącznie. Na szczęście nie wszyscy wykształceni inżynierowie z Polski chcą wyjeżdżać. Mimo iż na polskim rynku pracy problem stanowią niskie płacę w stosunku do kompetencji jakich wymagają pracodawcy to wielu inżynierów nie znajduje zatrudnienia z innych powodów, do jakich należy brak znajomości języków obcych. W dużej mierze współczesne firmy obojętne z jakiej branży współpracują z zagranicznymi dostawcami, odbiorcami i pośrednikami. Umiędzynarodowienie przemysłu, produkcji wymusza na inżynierach komunikację co najmniej w języku angielskim. Innym z problemów, na jakie napotykają inżynierowie, jest przyzwyczajenie polskich przedsiębiorców do kompleksowej obsługi. Będąc inżynierem, zapewne chcielibyśmy wykazać się swoją wiedzą zawodową, nie wnikając w inne, pokrewne dziedziny, tymczasem polskie firmy chętniej zatrudniają tzw. człowieka orkiestrę, który będzie inżynierem, projektantem, kierownikiem i być może jeszcze doskonałą sekretarką.
Inżynierowie mają szansę znaleźć prace zarówno w instytucjach państwowych przy projektach z budżetu gminy, państwa, jak również w sektorze prywatnym. Firmy prywatne stawiają głównie na kompetencje i doświadczenie, pozwalają się rozwijać, jak i przekwalifikować, uzupełniając swoje wykształcenie. W sektorze publicznym zatrudniani są przede wszystkim inżynierowie środowiska, czasem również budowlani, rzadziej informatycy. Ci ostatni mają najlepsze perspektywy także na własny biznes i współpracę na różnych poziomach z licznymi podmiotami wielu branż.
Różnorodność form zatrudnienia sprawia, iż inżynierzy na brak pracy nie narzekają, a przyszli studenci są optymistycznie nastawieni. Jest tylko jedno ale, bowiem zawód inżyniera nie jest tak łatwo zdobyć, jak wiele innych, zwłaszcza dyplomów kierunków ekonomicznych. Studiując inżynierię, musimy wybrać konkretną specjalizację, tylko w ten sposób możemy się rozwinąć na tyle, by być atrakcyjnym kandydatem do pracy w oczach pracodawcy. Coraz częściej szkoły wyższe oferują duży wybór specjalności do wyboru już od drugiego roku studiów. Prócz studiów kierunkowych inżynierowie mogą podejmować studia podyplomowe, poszerzając swoją wiedzę techniczną o kolejne specjalności, zyskując uprawnienia do pracy w większej ilości zawodów.
Przyszłych inżynierów i nie tylko zapraszamy na korepetycje z fizyki (Warszawa), które będą pomocne w trakcie studiów na wybranych kierunkach z Inżynerii i podobnych kierunków.
Preply, platforma do korepetycji online i offline z przedmiotów ścisłych i języków obcych. Zapraszamy!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.