Stosowanie standardów technicznych nie jest wymagane dla wszystkich branż. Jak pokazuje praktyka i wieloletnie doświadczenia realizacyjne, nawet przy braku odgórnie określonych przez właściwą jednostkę nadrzędną standardów możliwe jest realizowanie zadań z powodzeniem. Nie oznacza to jednak, że należy przyzwyczaić się do takiego stanu i radzić sobie w trudnych i niejednokrotnie spornych sytuacjach z „ułańską fantazją”, której polskim firmom nie brakuje.

Zdawać by się mogło, że nie potrzeba wyważać otwartych drzwi i wystarczy skorzystać z rozwiązań, jakie wdrożyły europejskie kraje, w których zaawansowanie bezwykopowych technologii renowacyjnych jest na wyższym poziomie niż w Polsce. Obecnie polscy inwestorzy, wykonawcy, producenci czy projektanci mogą posiłkować się sprawdzonymi i dobrymi praktykami stosowanymi przez podmioty zagraniczne. Rodzi się jednak pytanie, czy przy obecnym rozwoju i technologicznym zaawansowaniu renowacyjnych rozwiązań bezwykopowych, nie jest już najwyższy czas na to, by branża posiadała własne standardy techniczne?

O tym, co sądzą na ten temat przedstawiciele branży renowacyjnej, można przeczytać w najnowszym wydaniu kwartalnika "Inżynieria Bezwykopowa".

Komu potrzebne są standardy techniczne?