Projekt budowy warszawskiego Centrum Turbin Gazowych wchodzi w skład unijnego przedsięwzięcia o nazwie: „Modernizacja i budowa nowej infrastruktury naukowo-badawczej Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej na potrzeby wspólnych numeryczno-doświadczalnych badań lotniczych silników turbinowych”. Biorąc pod uwagę kubaturę budynku, która wynosi 512 228 m3, najnowsza placówka poprzez różnorodne hale i pomieszczenia warsztatowe będzie mogła służyć wszechstronnym badaniom i testom związanym z turbinami lotniczymi i gazowymi.

Trzema kluczowymi elementami, na które będzie składać się centrum, jest:

  • symulator turbiny gazowej, niezbędny do nauki montażu i demontażu,
  • jedna z najnowocześniejszych komór próżniowych w Europie, służąca do przeprowadzania badań związanych z wentylatorami oraz częściami wirującymi silników turbinowych,
  • Warsztat Innowacji z możliwościami tworzenia własnych prototypów komponentów za pomocą różnego rodzaju sprzętów, w tym drukarek 3D.

 

„Celem każdego laboratorium, które powstaje w Instytucie Lotnictwa, jest zaspokojenie potrzeb naszych klientów oraz współpracujących z nami organizacji, a także wsparcie inżynierów w ich codziennej  pracy projektowej  i badawczej. Dzięki wszystkim takim przestrzeniom nasi pracownicy mają swobodniejszy dostęp do wyników badań, a także mogą samodzielnie rozwijać się i efektywnie podnosić swoje kompetencje  tu na miejscu, w Polsce” – mówi Zastępca Dyrektora Instytutu Lotnictwa, dr inż. Rafał Kajka.

Jak podają uczestnicy projektu Centrum Turbin Gazowych, nowa placówka rozpocznie swoją działalność już w lutym 2016 r.

DOTACJE NA INNOWACJE

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Więcej na www.gtcenter.pl