Seminarium zaplanowane w dniach 3–4 grudnia miało w zamyśle organizatora stanowić forum wymiany informacji technicznej, ściśle nakierowanej na zagadnienia budowy rurociągów metodą wiercenia kierunkowego HDD. W programie spotkania znalazły się tematy, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego zaplanowania i realizacji projektu.

Dzień pierwszy rozpoczęto wykładem wprowadzającym do technologii (ROE), a następnie przyjrzano się wnikliwie standardom i wytycznym technicznym obowiązującym w branży. Omówiono przy tym czwartą edycję dokumentu referencyjnego Drilling Contractors Association (ROE). Następnym punktem programu była ocena bieżących inwestycji gazowniczych, przedstawiona przez biura projektowe ILF oraz Tractebel Engineering. Dlaczego raporty geotechniczne nie są idealne i co zrobić aby były lepsze? Na tak postawione pytanie starał się odpowiedzieć przedstawiciel specjalistycznej firmy geotechnicznej Geomenos. Druga część dnia przebiegała pod dyktando zagadnień technologicznych. Dotyczyły one m.in. nawigacji w otworach kierunkowych z wykorzystaniem systemu Paratrack oraz metody Intersect, omówionej na przykładzie rzeczywistych przypadków (Prime Horizontal). Kolejnym punktem programu były zagadnienia związane z nowoczesnymi narzędziami i osprzętem wgłębnym, przydanym do przewiercania formacji spoistych i skalnych. W wykładzie poprowadzonym przez inżynierów National Oilwell Varco znalazło się miejsce na omówienie nie tylko znanych powszechnie świdrów trójgryzowych i silników wgłębnych, ale też dla oprzyrządowania znanego dotychczas jedynie z aplikacji naftowych. Zachowanie przewodu wiertniczego w długich otworach staje się dzięki takim specjalistycznym narzędziom (shock tool, mud agitator) bardziej bezpieczne i przewidywalne. Problemem powiązanym okazało się modelowanie parametrów wiertniczych z uwzględnieniem specyfiki i ograniczeń poszczególnych klas maszyn (ROE). Elementami szczególnie dyskutowanymi były: program płuczkowy oraz hydraulika otworowa.

W drugim dniu zaprezentowano referaty poświęcone technologii płynów wiertniczych, w szczególności dotyczące inhibitowanych systemów płuczkowym do przewiercania struktur ilastych (CETCO), analizy ciśnień dennych i dopuszczalnych (ROE), zamkniętego obiegu płuczkowego i urządzeń mechanicznej separacji faz (Normag). Nie zapomniano także o szerokim spektrum urządzeń wiertniczych (Vermeer) i zasadach konfiguracji narzędzi do poszerzania otworów (Colli Equipment).

Seminarium zakończyła szczegółowa analiza trzech polskich projektów wiertniczych z 2015 r. oraz wykład poświęcony tematom istotnym z punktu widzenia ekonomiki prac wiertniczych: analizie jakości otworu, ryzyku wiertniczemu oraz kosztorysowaniu projektów (ROE). W kuluarach konferencji dyskutowano o aktualnym stanie rynku i jego perspektywach w roku 2016. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem odnieśli się do idei powstania stowarzyszenia zrzeszającego podmioty aktywne na rynku HDD. Czy zostanie ona urzeczywistniona? W najbliższych miesiącach poznamy odpowiedź na to pytanie. Trzecia edycja seminarium ROE zaplanowana została na grudzień 2016 r.

Zobacz fotogalerię z Seminarium Technicznego ROE