Operacja ta jest skomplikowana z uwagi na wymiary barek oraz konieczność przepłynięcia pod siedmioma mostami nad Tamizą i sprawnego manewrowania na rzece, po której pływa wiele innych jednostek. Do tych prac niezbędne są też bardzo dobre warunki pogodowe i odpowiedni poziom wody w rzece.

Aktualnie na Tamizie pracuje firma VolkerStevin. Jej zadaniem jest m.in. wykonanie robót przygotowawczych, które umożliwią rozpoczęcie głównych prac tunelowych.

Projekt Thames Tideway Tunnel

W ramach projektu Thames Tideway Tunnel  powstanie tzw. super kanał. Inwestycja będzie realizowana w trzech częściach – podzielono ją na sekcję zachodnią, centralną i wschodnią. Jak zapowiada inwestor, będzie to największy projekt infrastrukturalny w branży wod-kan w Wielkiej Brytanii. Określany jest on jako projekt XXII w. Pomoże on m.in. ochronić wody Tamizy przed zanieczyszczeniem.

Docelowo powstanie kanał o długości 25 km (wg pierwotnego projektu miał mieć 32 km długości) i 7-metrowej średnicy. Do jego budowy wykorzystane zostaną maszyny TBM. Tunel będzie posadowiony na głębokości do 65 m pod lustrem wody.

Za budowę części zachodniej odpowiedzialne będzie konsorcjum BMB JV (BAM Nuttall Ltd, Morgan Sindall Plc, Balfour Beatty Group Limited). Centralnym odcinkiem zajmie się konsorcjum FLO JV (Ferrovial Agroman UK Ltd, Laing O’Rourke Construction), a wschodnim CVB JV (Costain, Vinci Construction Grands Projects, Bachy Soletanche).

Tunelowanie odbędzie się w latach 2017–2021, a zakończenie i odbiór prac przewiduje się na rok 2023.