Podest ruchomy to maszyna służąca do przemieszczenia osób, by mogły wykonywać pracę na wysokości wtedy, kiedy położenie platformy, na której stoją, jest ustalone i zabezpieczone. Na podest ruchomy składają się: platforma z elementami sterowniczymi, wysięgnik i podwozie; można spotkać wersję przegubową lub nożycową podestu. Ich konstrukcja została dostosowana do typu prac, które będą dzięki nim wykonywane. Nie powinno więc dziwić, że podesty ruchome niejedno mają imię.
Rodzaje podestów ruchomych, czyli co wybrać do swoich prac
Stosując różne kryteria, można wyróżnić kilka typów podestów, służących do różnych celów.
- Podesty nożycowe (czyli ruchome wolnobieżne) – charakteryzują się wysięgnikiem w kształcie harmonijki. Taki podest umożliwia pracę montażową, instalacyjną lub wykończeniową w obiektach zamkniętych lub otwartych, ale na utwardzonym podłożu. Są one zróżnicowane pod względem ilości nożyc: podnośniki jednonożycowe, dwu i trzynożycowe oraz wielonożycowe. Dobór odpowiedniego zależy od miejsca pracy oraz przewidywanego maksymalnego obciążenia platformy.
- Podesty ruchome samojezdne – montowane są zazwyczaj na podwoziu samochodowym. Cechują się mobilnością, dużym zasięgiem i wysokim wysięgnikiem, co umożliwia
sprawną pracę w otwartym terenie. - Podesty stacjonarne – to podnośniki przytwierdzone na stałe do podłoża, pozwalają jedynie na ruch w pionie. Charakteryzują się dużym udźwigiem i idealnie nadają się do prac wewnątrz obiektu. Zazwyczaj zajmują mało miejsca i nie wymagają odpowiednio dostosowanego podwozia (jak w przypadku podnośników nożycowych lub samojezdnych).
- Podesty ruchome przewoźne – podnośniki tego typu mogą być holowane przez samochód osobowy. Wyglądem przypominają podesty samojezdne. Ważnym ich atutem jest jego mały rozmiar i łatwość transportowania.
Szkolenie, uprawnienia i wynajem
Niezbędne, by zostać operatorem takiej maszyny, jest ukończenie kursu obsługi podestów ruchomych. Szkolenie to kończy się egzaminem państwowym przed komisją egzaminacyjną Urzędu Dozoru Technicznego, który wydaje zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi zwyżek. Uprawnienie jest ważne dożywotnio na terenie całej Polski.
Dobre szkolenie pozwala przyszłym operatorom podnośników koszowych poznać zagrożenia wynikające z pracy z podestami, uczy obsługi oraz odpowiedzialnej pracy na tego typu stanowisku. Aby wziąć udział w kursie wystarczy ukończyć 18. rok życia i posiadać wykształcenie podstawowe. Dodatkowym warunkiem jest brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na wysokości.
Operator ruchomych podestów roboczych powinien pamiętać o instrukcji eksploatacji podestu ruchomego, która jest dołączana do każdego produktu lub udostępniana w siedzibie producenta. Ważne jest, by nie przekraczać maksymalnego udźwigu, dbać o konserwację i – przed rozpoczęciem pracy – upewnić się, że podłoże jest stabilne.
Podesty ruchome, różnią się od siebie pod względem mobilności, wysokości pracy oraz udźwigu. Warto wziąć pod uwagę, że odpowiednio dobrany podest ruchomy zaoszczędzi nam wiele czasu, sprawi, że stanowisko pracy będzie bezpieczniejsze oraz zwiększy komfort wykonywanej pracy. To wszystko przełoży się również na jej ostateczny efekt.
Więcej informacji na temat podestów ruchomych znajdziesz na stronie autora artykułu maszynyjamar.pl
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.