Od czego się zaczęło?

Niewielkie mieszkania mieszczące wszystko to co potrzebne, a więc kuchnię, łazienkę i salon pełniący również funkcję sypialni, cieszą się coraz większą popularnością wśród nabywców. Sam pomysł przyszedł z zachodu, a konkretnie z Nowego Yorku, gdzie szukano rozwiązań na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni w pobliżu centrum. Ponieważ taka lokalizacja zapewnia bliskość wielu miejsc rozrywki, najchętniej wybierana jest przede wszystkim przez ludzi młodych – i to właśnie do nich skierowana jest oferta deweloperów. W Polsce pierwsze takie mieszkania pojawiły się we Wrocławiu w ramach projektu Starter polegającego na przebudowie istniejącego już budynku, w którym dawniej mieścił się Hotel Asystenta. Dzięki modernizacji powstało 149 mieszkań o powierzchni od 12 do 27 mkw. Sukces inwestycji i spore zainteresowanie wśród klientów sprawiły, że szybko zaczęły powstawać kolejne mikroapartamentowce – nie tylko we Wrocławiu, ale również w Warszawie. Do najnowszych tego typu projektów realizowanych w stolicy należy Wolska2 prowadzona przez Dantex – 90 kawalerek o powierzchni 14,5 mkw. do 30 mkw. wykończonych pod klucz.

Wszystko co niezbędne

Niewielkie mieszkanka sprzedawane są z pełnym wyposażeniem, co ma niewątpliwe dobre strony. Zagospodarowanie zaledwie kilkunastometrowej powierzchni dla laika może być nie lada wyzwaniem, ale interwencja architekta gwarantuje, że każdy centymetr kwadratowy będzie maksymalnie wykorzystany. Oczywiście sensowe zaplanowanie wszystkich niezbędnych do codziennego funkcjonowania pomieszczeń wymaga również umeblowania odpowiednimi meblami. I chociaż mogłoby się wydawać, że życie na tak małej przestrzeni będzie mało komfortowe, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Najwyższy standard wykończenia, ale również infrastruktura gwarantowana przez dewelopera, zapewniają wszystko co potrzebne. Oprócz pralni, mieszkańcy mikroapartamentów mają do dyspozycji sale fitness, siłownię, a nawet mogą skorzystać z wypożyczalni elektrycznych samochodów. Niewielka kuchnia też nie stanowi problemu – w pobliżu budynków znajdują się restauracje, w której mogą stołować się nie lubiący gotowania lokatorzy.

Klucz do sukcesu

Dlaczego mikroapartamenty cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Ma na to wpływ kilka czynników, a jednym z najbardziej istotnych jest z pewnością dogodna lokalizacja tego typu mieszkań. Mały metraż to również niższa cena, a co za tym idzie – większa liczba potencjalnych klientów. Ponieważ jest to oferta skierowana przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów, mikroapartamenty często traktowane są jak alternatywna inwestycja. Kawalerki od zawsze cieszyły się powodzeniem wśród najemców, a wysoki standard takich mieszkań wraz z lokalizacją blisko centrum stanowią dodatkową zachętę.